10 iulie 1994, visul unei nopti de vara se transforma in cosmar. Inca simtim durerea dupa acel joc in care doi banateni au fost titulari

Campionatul Mondial gazduit de SUA in 1994 a ramas una dintre cele mai frumoase amintiri pentru fotbalul romanesc. La acea competitie, echipa nationala condusa magistral de Gheorghe Hagi a ajuns pana in sferturile de finala. A urmat insa acel meci de cosmar cu Suedia, care ne face sufletul sa lacrimeze si astazi. Am avut avantaj in prelungiri si un om in plus, apoi la loviturile de departajare am fost din nou in fata… dar, am pierdut, iar visul unei semifinale cu Brazilia s-a naruit.

Am fost la masa bogatilor, atat de aproape de careul de asi al unui Campionat Mondial. Iar acum suntem atat de departe de orice. Sa ne amintim putin de meciul de la San Francisco, in care 85.000 de oameni au vazut un spectacol extraordinar. Mare parte a partidei a fost foarte echilibrata, cele doua grupari s-au studiat bine, scandinavii reusind un pressing bun la pericolul iminent Hagi, iar tricolorii s-au ocupat pana la un moment dat de imprevizibilul Brolin sau de Andresson.

Suedezii au deschis scorul prin Thomas Brolin, in minutul 78, dupa o schema ingenioasa din lovitura libera. Se parea ca Romania va fi eliminata, dar Florin Raducioiu a dus partida in prelungiri cu o reusita ce a venit in minutul 88, tot dupa o faza fixa. Tricolorii au mai marcat o data, in prelungiri, prin acelasi Raducioiu (100), care a speculat o greseala defensiva si a tras cu sete din 16 metri.

Totul parea sa fie de partea noastra, mai ales ca suedezul Stefan Scwharz a fost eliminat in minutul 102. Insa a venit acel fatidic minut 115, cand portarul Florin Prunea a iesit aiurea pe o centrare, si i-a permis lui Kenneth Anderson sa egaleze, iar meciul urma sa fie transat la loviturile de departajare.

Romania avea amintiri neplacute de la punctul cu var, fiind invinsa in optimi de Irlanda in editia precedenta, in timp ce Suedia cauta o noua semifinala mondiala dupa cea din 1958.

La loviturile de departajare, lucrurile au inceput perfect pentru noi dupa ce Hakan Mild a ratat. Raducioiu a marcat, apoi Hagi si Lupescu, moment in care aveam 3-2. Finalul insa a dezamagit o tara intreaga. Dan Petrescu a ratat, iar apoi Ilie Dumitrescu ne tinea in joc. Cum nordicii nu au mai irosit nimic, a facut-o Belodedici, decisiv, iar portarul de 35 de ani Thomas Ravelli si-a dus echipa mai departe.

Lacrimi si durere in tabara tricolorilor dar si peste o intraga Romanie, care insa i-a primit ca pe adevarati campioni pe tricolorii lui Anghel Iordanescu la revenirea in tara.

Romania: Prunea – Petrescu, Prodan, Belodedici, Lupescu, Popescu, Munteanu (83 Panduru), Selymes, Hagi (c), Dumitrescu, Raducioiu.

Suedia: Ravelli – Nilsson (c), P.Andersson, Bjorklund (83 Kalmark), Ljung, Schwarz, Mild, Ingesson, Brolin, Dahlin (106 H. Larsson), K. Andresson.