1 Mai in istoria fotbalistica timisoreana. Meciuri de campionat si Cupa, incununate cu victorii sau soldate cu esecuri

TIMISOARA. De obicei, ziua de 1 Mai nu este una de pauza in activitatea fotbalistica. Aceasta data a consemnat mai multe intalniri sustinute de Politehnica Timisoara, dar si de alte echipe din oras, la aceasta data.

Bilantul echipei ce a imbracat, sub denumite denumiri, tricoul alb-violet, in cele 5 partide disputate de 1 mai este echilibrat, o victorie, o infrangere si trei rezultate de egalitate.

Meciuri jucate de Timisoara in Liga 1 de 1 mai

1 mai 1955: CS Targu Mures 1-1 Politehnica Timisoara
1 mai 1977: Politehnica Iasi 2-1 Politehnica Timisoara
1 mai 1988: CSM Suceava 2-2 Politehnica Timisoara
1 mai 2010: FC Timisoara 2-1 Otelul Galati
1 mai 2017: ACS Poli 1-1 FC Botosani

Daca nu ar fi existat pandemia, in acest weekend aveam doua meciuri interesante: Ripensia Timisoara – Rapid Bucuresti si Dunarea Calarasi – ASU Politehnica.

S-au jucat si meciuri de Cupa Romaniei in 1 mai:

1 mai 1934 (optimi de finala): Venus Bucuresti 7-5 Chinezul Timisoara
1 mai 1938 (sferturi de finala): Chinezul Timisoara 3-5 Rapid Bucureti si CAM Timisoara 1-0 Sportul Studentesc.

Interesant este ca in acea editie a Cupei, CAM ajungea in finala dupa ce invingea in semifinale Victoria Cluj cu 2-0. In ultimul act, CAM urma a intalni Rapidul, echipa ce invinsese Chinezul. Finala s-a disputat chiar in Giulesti, si chiar daca banatenii au deschis scorul, ei au ratat sansa de a scrie istorie in aceasta competitie, pierzand dramatic finala cu 3-2. Rapidul trecea prin momente excelente in acei ani, castigand cinci editii ale Cupei, la rand.