Noutati :

Vom avea un parc nou in cartierul Soarelui din Timisoara. Nicolae Robu a inaugurat strada Orion: ‘E ca-n Germania!’

23 septembrie, 2014 - 02:14 PM
Autor: Roxana Deaconescu      
Categorie: ADMINISTRATIE
5

TIMISOARA. Timisorenii care locuiesc in zona Soarelui vor avea un parc nou unde sa-si duca prichindeii la joaca. Cel putin asa a dezvaluit primarul Nicolae Robu, marti, la inaugurarea strazii Orion.

Vesel nevoie mare, edilul a pornit la pas pe strada Orion, care are acum doua benzi de circulatie, cu dublu sens. Mai stau in calea civilizatiei cateva garaje care inca nu au fost demolate, dar si terenurile virane pline de balarii de langa strada. Oricum, edilul sustine ca acum ne putem mandri cu o strada „ca-n Germania”.

„Nu exista parcare, nu existau trotuare pe partea aceea, nu existau piste de biciclisti pe nicio parte. S-a facut largirea strazii, incat sa aiba doua benzi, si s-au amenajat locuri de parcare pe ambele parti, dupa conceptul pe care il aplicam aproape general: pe o parte locuri de parcare in lungul bordurii si pe partea cealalta, fie la 45 de grade, fie la 90 de grade, dupa cat spatiu avem. Am tinut sa avem piste de biciclete si trebuie remarcat faptul ca sunt piste frumoase si trotuarele sunt destul de largi peste tot”, a explicat Nicolae Robu pe strada Orion.

Se vor planta 200 de tei pe Orion?

Edilul-sef da asigurari ca acolo vor fi plantati aproape 200 de tei. Sau „probabil mai putini”, pentru ca, spune el, sunt multi pomi inca in stare buna si nu meritau taiati.

„Vor fi tei din 3.5 in 3.5 metri, asta inseamna pe toata lungimea strazii aproape 200 de tei, iar pe partea cealalta, acolo unde lipsesc copacii, vom completa numai cu tei. Va fi o bucurie pentru cei care trec prin zona in perioada in care infloresc teii. Din pacate, nu am putut sa avem continuitate la trotuar si la pista de biciclete, pentru ca aceste baterii de garaje sunt inca pe pozitii. Oamenii nu au renuntat la ele, nu s-a demolat niciun garaj. S-au desfiintat trei dintre ele, au disparut usile si proprietarii s-au aratat de acord sa le desfiinteze, dar nu se putea demola la mijlocul bateriei”, a mai spus Robu.

Pe Orion au fost amenajate 250 de locuri de parcare. Desi primarul a tinut sa inaugureze lucrarile marti, acestea nu sunt finalizate. Pista de biciclete de care vorbeste primarul se opreste in… garaje, pentru ca acestea vor fi demolate abia mai tarziu. Proprietarii au fost notificati de multa vreme sa le demoleze, a si expirat termenul pe care il aveau la dispozitie, insa in contractele lor scrie ca primaria trebuie sa-i despagubeasca, asa ca in curand vor incepe discutiile pentru despagubiri.

„Aici cred ca e o placere pentru oricine sa vada cum stau toate masinile aliniate, asa cum spun cetatenii din zona, ca in Germania. (…) Intr-adevar sunt masinile aliniate asa perfect, totul este ordonat, totul este curat, pot spune ca e ca in Germania!”, a concluzionat edilul dupa ce a batut la pas cei 600 de metri ai strazii Orion. Lucrarile au costat 865.000 de lei.

Terenurile virane, transformate in parc?

Robu promite un nou loc de joaca pentru prichindeii din zona si un parc pentru ca timisorenii sa se poata plimba in voie. Terenurile virane de langa strada Orion sunt pline cu balarii si cu siguranta nu ne creeaza impresia ca suntem in Germania.

„O parte dintre terenuri sunt ale primariei, acum am cerut o informare dupa verificari foarte atente, altele sunt alte statului roman. Din pacate este plin orasul de proprietati ale statului roman, pe care noi vrem sa le trecem in patrimoniul municipalitatii pentru a ne putea ocupa de ele. De 2 ani asteptam o hotarare de Guvern, am facut nenumarate diligente si nu stiu din ce motive nu se da curs acestor diligente. Nu exclud interese oculte. Daca aceste proprietati ar trece in patrimoniul municipalitatii, evident ca ele n-ar mai putea fi insfacate de unul sau de altul. Asa, in relatia cu diverse ministere, cu structuri mai abstracte, mai la distanta de Timisoara, probabil ca unii spera ca vor ajunge sa si le insuseasca. Cum sa pot explica altfel ca o nimica toata de hotarare de Guvern nu este generata de 2 ani, in pofida insistentelor noastre repetate? Aici vrem sa amenajam, cel putin pe o parte din terenul acesta, un spatiu verde, de la strada Orion inspre AEM – un parc, cu locuri de joaca… nu pe toata portiunea, pentru ca ea este imensa”, a declarat primarul Nicolae Robu.

Dragi cititori, pistele de biciclete cu borduri inalte la trecerile de pietoni, terenurile pline de balarii si garajele, unele dintre ele abandonate de multi ani, va dau impresia ca suntem „ca-n Germania”? Primarul asa crede!

Rating

  • 5comentarii

recomanda prietenilor

Pareri

  1. Doar o mica intrebare as avea!….Pe acel teren viran de ce nu se construiesc terenurii de fotbal, de basket,caci copii mai mari nu se pot juca in nisip si nici pe tobogane, in schimb prichindei se pot juca pe un teren de fotbal, cu bicicleta, cu role, cu patine,cu mingea etc…Orasul are nevoie si de altfel de parcuri, nu doar pentru copii mici.

  2. Din poze se observa ca pista de bicicleta e facuta destul de bine la intalnirea cu bordurile, nu inteleg de ce puneti paie pe foc cand nu e cazul. Si in cazul terenului pana la AEM, mai bine faceti pe jurnalistii ( adevarati )si iscaliti un articol bun despre situatia terenului detinut de diverse ministere de la bucuresti, nu aruncati intrebari retorice anapoda, fara sens.

  3. „Ca in Germania”? Hai ca esti penibil, Robule! :)) Basini de Romania

  4. Eu observ altceva… Lucrările au costat 865.000 de lei (cam 200.000 euro) în cazul străzii Orion și 92.000 de euro în cazul fîntînii cu lumini din fața școlii 30. Deci 2 fîntîni și un sfert fac cît o stradă cu locuri de parcare, trotuare și piste de biciclete… no comment.

  5. cum bordura inalta?
    asa era proiectul;asta e raspunsul