UNGARIA-ROMANIA 2-2. Mutu si Chipciu, goluri pentru egalare!

Romania a terminat la egalitate in Ungaria, 2-2 si ne mentinem la egalitate cu maghiarii in lupta pentru locul doi al grupei. Tricolorii vor juca marti in Olanda un nou meci de fotbal.

Ungaria s-a asezat bine in teren si a avut initiativa in primele minute. Fundasii nostri au avut mari probleme in a-i bloca pe Szalai si Dzsudzsák, dar maghiarii si-au aratat si slabiciunile din aparare.

Mutu a fost blocat de Kiraly in doua randuri, insa marea noastra problema, fazele fixe, ne-au costat din nou. Vanczak, prost marcat de Goian, a inscris cu capul din 6 metri.

Pana la pauza, Bogdan Stancu a ratat incredibil cu poarta goala si tricolorii intrau disperati la cabine in dezavantaj.

Romania a revenit in joc prin golul inscris din penalty de Mutu (71), dar la doar dupa doar 3 minute, Goian faulteaza in careu si Dzsudzsák nu ne-a iertat, 2-1. Dupa  o faza creată de Maxim, Chipciu a marcat in prelungiri si a adus un punct.

Tricolorii raman la egalitate cu Ungaria, 10 puncte.