Noutati :

Masini distruse in Complexul Studentesc din Timisoara, dupa ce o creanga dintr-un copac s-a prabusit peste ele. FOTO!

1 iunie, 2014 - 04:00 PM
Autor: Milena Cernescu      
Categorie: EVENIMENT
16

TIMISOARA. Trei studenti din Timisoara vor scoate bani frumosi din buzunare ca sa-si repare masinile distruse de o creanga ce s-a desprins dintr-un pom, duminica dupa-masa.

Un Smart cu numar de Satu Mare s-a facut praf sub greutatea crengii, iar alte doua masini – un Ford cu numar de Caras-Severin si un Volkswagen Beetle cu numar de Arad – s-au ales cu lunetele sparte si cu avarii serioase la parbrize si la faruri. Autoturismele erau parcate pe strada Alexandru Vaida din Complexul Studentesc, chiar in spatele unui camin.

Proprietarii sunt studenti si niciunul nu are asigurare full Casco. Pompierii de la ISU Banat au reusit sa ridice creanga groasa rupta din copac de pe masinile parcate.

Rating

  • 16comentarii

recomanda prietenilor

Pareri

  1. Primaria de ce nu ii despagubeste ?Cine trebuie sa taie crengile ? Eu le semnalez de 2 ani ca avem un copac mare si batran in fata blocului, ale carui crengi s-ar putea rupe si ii doare-n salata.

  2. Era parcare autorizată acolo? Nu cred. Când parchezi ilegal pe spaţiul verde îţi asumi riscurile aferente: amendă sau să-ţi cadă ceva din pom pe maşină.

  3. @Sorin: daca o creanga pica pe asfalt nu devine automat spatiu verde. Acolo (intre caminul 8 si 9) candva a fost si marcata parcarea, deci e masinile ereau in perfecta legalitate.

    @marius: in mod normal daca copacul e pe domeniul public asa ar trebui, daca nu ar trebui cel care detine terenul pe care e copacul. Dar trebuie o decizie de la judecatorie, care nu e neaparat usor de obtinut pentru ca se pot invoca tot felul de motive stupide ca sa nu fie vina lor… si chiar si daca hotararea e data, nu e garantat ca vor primi si banii. E aiurea sa ramai fara masina si fara despagubiri pentru ca ai o masina un pic mai veche si nu poti sa ii faci CASCO nici daca ai vrea (vorbesc aici de Ford, cel putin, care dupa model garantat e mai vechi de 10 ani).

  4. masini parcate neregulamentar, isi merita soarta !

  5. Sorin si Ion sunteti doi retarzi care isi dau cu parerea aiurea fara sa stie despre ce este vorba.Acolo sunt parcari amenajate perfect regulamentar.Am si eu masina putin mai incolo si stiu perfect.Mi se putea intampla si mie si oricui. Nu mai comentati a proasta doar ca va plictisiti si nu stiti ce sa mai faceti pe net!!

  6. primaria raspunde pentru pomii de pe domeniul public. am putea spune ca decit sa faca ceva este mai ieftin sa despagubeasca cei 10 soferi care sint afectati pe an de copacii cazuti dar… primaria deja plateste bani frumosi pt (ne)intretinerea pomilor. ei invoca ca la fiecare cosmetizare de arbori trebuie sa se deplaseze pe linga muncitori si cu zdrobitorul de crengi, sa transforme resturile in aschii pt compost.

  7. Tovarasi,,, primaria plateste 6 mil euro pe an din bani publici firmelor „prietene” ca sa intretina copacii… Firmele prietene nu fac nimic, doar incaseaza si eventual defriseaza dupa incidente gen acesta. Credeti ca cineva are vre-o raspundere, indiferent de loc de parcare sau nu? Dar daca creanga cadea pe o masina in miscare si omora soferul cu centura pusa si cheia in contact? Tot parcatul ilegal era vina? Lasati psihoanalizele,,, singurul vinovat in tara asta este POLITICUL… si voi ca le permiteti sa va manipuleze,,, astia strica tot in tara asta.

  8. Parcat ilegal sau nu…. vinovat soferu sau cel de la Mediu…. nu mai conteaza… fapta e consumata…. oricum, de aici trag o singura concluzie: Smart-ul nu este bun de nimic, atat ca te ajuta la parcari fiind foarte mic…. daca era cineva in el era mai nasol….

  9. Situatia de aici este cu masini distruse. De cate ori nu se intampla aceeasi situatie cu cladiri/blocuri, cabluri aeriene s.a.m.d.. Vedeti toate „zonele ceausisiste” unde copacii au fost plantati/lasati dupa voia celui care lucra acolo si acum sunt o problema.
    Cand primarul a taiat spre a sistematiza (bine-rau) toata lumea i-a sarit la gat.
    Poate (si aici VERZI s-ar putea manifesta) ar trebui facu recensamantul clar a ceea ce trebuie si ceea ce nu trebuie taiat si apoi unde si ce se repopuleaza.
    Sa ne hotaram, orice se face sau nu se face este rau.
    Cred ca aici ar trebui facuta o comunicare catre „cei multi” (inclusiv de catre presa)

  10. dar oricum SMART-ul e o masina de kkt – se tot lauda cu „trilian cage”, safety, bani multi platiti pe un parametru inexistent.

  11. unde-s prostii care intrebau de ce taie robu copaci?

    • Hai las-o ca macane!….ai atitudine drujbareasca, asa v-a invatat primarele! Defrisarea robulistica nu are legatura cu creanga asta

      • numai unu a raspuns la apel?erati mai multi.

        • Nu te zbate, ailalti nu te baga in seama. Test(er) ratat!
          Bai George cine te pune sa te iei de prostime, astia-s setati deja.Stai calm

          • Merita o incercare unii mai au o sansa. Asta din pacate se pare ca nu mai are
            Speram ca nedumerita iese din starea de adulatie robulista in caz contrar…. un bi-Amin!

  12. @george si @rezultatul testului…. aici nu e vorba de robu, asa cu aveti impresia. Tester are dreptate trebuie taiati copacii de genul. Pentru estetica si pentru siguranta. Voi aveti atitudine politica: daca robu decide asta, atunci nu e un lucru bun… gen, daca robu iti da loc de munca sau iti da bani, nu e bine. Politica asta cretina…

    Iar despre parcare, e facuta de primarie, amenajata si intretinuta(intretinuta mai putin, din lipsa de interes sau ca se fura fondurile pt asta) de primarie, deci proprietarii nu vad de ce nu ar castiga in instanta daca da primaria in judecata. Sunt bani alocati pentru a prevenii astfel de evenimente. Dati-i in judecata