Visul frumos de la Wimbledon s-a terminat. Simona Halep a fost invinsa clar de Elena Rybakina

Simona Halep s-a oprit in semifinale pe iarba londoneza. Romanca a fost invinsa dupa o ora si 15 minute de joc de o sportiva de 23 de ani ce reprezinta Kazahstanul, Elena Rybakina, 3-6, 3-6.

Inainte de partida, Simo era marea favorita. Atat la casele de pariuri, cat si prin performantele anterioare. Are 23 de turnee castigate, fata de doar 2 ale adversarei, era prezenta in a 9-a semifinala de Mare Slem, nicio astfel de prezenta pentru Elena si castigase Wimbledonul in 2019, avand o serie activa de 12 victorii.

In plus, cele doua combatante se stiau cat de cat dupa cele trei meciuri disputate anterior. Rybakina a castigat prima intalnire in 2019, la Wuhan, dupa ce Halep se retragea in primul set. Un an mai tarziu, cele doua au oferit un meci de colectie in finala de la Dubai, adjudecata de Simona in tie-break-ul setului decisiv. A fost o inclestare pe cinste si in 2021 la US Open, romanca impunand-se cu 2-1 la seturi si avand astfel 2-1 la directe. Kazaha a inceput insa in forta partida de la Wimbledon. In doar cateva minute a facut 3-0, dupa ce si si-a ales mai bine loviturile.

Romanca, putin nervoasa inca din debut, nu a servit bine si pe serviciul ei intotdeauna a avut de infruntat mingi de break, ea nereusind sa obtina niciuna pe serva adversarei. In aceste conditii, 6-3 a fost scorul logic al primei manse, dar putea fi si mai rau. Setul doi este inceput cu mana tremurata de Simona.

La avantaj egal „reuseste” o raritate, doua duble greseli la rand, Rybakina face break si apoi isi ia serviciul, 2-0. Simona nu cedeaza, se agata de puncte si o face pe adversara se greseasca. Reuseste si ea un break, chiar la 0 si egaleaza, 2-2. Dar mana ii tremura din nou. Inca o dubla greseala (a opta!) si inca un serviciu pierdut aiurea, 2-3!

Apoi jucatoarea nascuta la Moscova, dar care reprezinta Kazahstanul se desprinde 2-4 si are prima sansa la victorie.

Din acel moment, partida nu a mai tinut mult, iar tineretea si forta Elenei au fost peste experienta si tehnica Simonei, 6-3, 6-3.

In finala, Ribakina o va intalni pe tunisianca Ons Jabeur, ambele aflate in premiera intr-o finala de Mare Slem.

1. Rusoaica a spulberat-o pe artista Halep.