TIMISOARA. Descinderi ale polițiștilor însoțiți de inspectori ITM, ai Gărzii de Mediu și ANAF la locuința unui bărbat din Timișoara, în cadrul unei operațiuni la nivel național.
CITEȘTE ȘI: Vânătoare de bannere publicitare ilegale pe clădiri din Timișoara
Timișoreanul se ocupă cu recondiționarea sau cosmetizarea mașinilor, însă nu respecta și legislația în vigoare pe linia de protecție a mediului. Oamenii legii au găsit aproape un sfert de tonă de deșeuri în curtea acestuia.
Bărbatul a fost dus la audieri.
“Din anul 2018, un bărbat de 42 de ani, din municipiul Timișoara, ar fi desfășurat activități de recondiționare și cosmetizare a autovehiculelor, fără respectarea prevederilor legale privind protecția mediului și gestionarea deșeurilor rezultate din aceste activități.
În urma percheziției, au fost descoperite și ridicate, în vederea continuării cercetărilor, piese și componente auto, precum și diverse categorii de deșeuri provenite din activitățile desfășurate, estimate la aproximativ 250 de kilograme.
Totodată, bărbatului de 42 de ani i s-a pus în vedere să ia măsuri de eliminare și gestionare corespunzătoare a deșeurilor descoperite, conform prevederilor legale în vigoare.
Bărbatul a fost condus la sediul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș în vederea audierii“, au transmis reprezentanții IPJ Timiș.
***
Mai multe găsiți pe pagina noastră de Facebook opiniatimisoarei.ro!
Dacă ați fost martorii unui eveniment sau ai unei situații neobișnuite care ar putea deveni subiect de știre, contactați-ne la redactie@opiniatimisoarei.ro, pe FB sau pe contul nostru de Instagram!

