Victorie muncita pentru BC Timisoara! In meciul cu Pitestiul, s-a auzit „ragetul” Leului din Banat

TIMISOARA. Duel strans pe hartie, dar mai usor pe teren. BC Timisoara a trecut fara probleme de o echipa incomoda, BCMU Pitesti, dupa un meci in care echilibrul s-a „spart” din al doilea sfert.

Banatenii, doua victorii si doua esecuri in patru runde, intalneau o echipa de pe podium, formatia din Trivale obtinand trei izbanzi si un singur esec in cele patru jocuri, iar meciul se anunta pe muchide de cutit. Argesenii au si inceput mai bine, prima sirena gasindu-i in avantaj, 21-19, dupa momente in care aveau un partial de 8-0!

Incetul cu incetul, duo-ul Jeremic/Komatina, si-a intrat in mana, iar principalii pioni ai BCT incepeau sa faca diferenta. La pauza mare Timisoara conducea deja cu 40 la 33. Defensiva violeta a fost la inaltime si in partea secunda, iar faptul ca Timisoara a condus si la 21 de puncte, nu a mai pus presiune pe castigatoarea partiei. In cele din urma, Timisoara s-a impus cu 76-75, avand si un joc de echipa mai bun cu 23 de pase decisive, destule pentru un meci de Liga 1.

Jeremic a fost principalul realizator al gazdelor, cu 20 de puncte, 3 recuperari si 4 pase decisive, urmat de Komatina cu 16 puncte si Otsevic, 11 puncte, 8 recuperari. Din nou, putine puncte de pe banca, doar doi jucatori reusind sa inscrie.

De cealalta parte, Mladenovic a avut 20 de puncte si 8 recuperari.

In urmatoarea etapa, BC Timisoara, care are acum 3 victorii, va merge la Targu Mures.