Victorie in prelungiri. ASU Politehnica se impune in derbiul orasului Timisoara contra Ripensiei

TIMISOARA. ASU Politehnica are parte de trei jocuri de foc in care isi poate rezolva situatia in clasament. Sambata a jucat cu Ripensia, urmeaza ACS Poli si apoi deplasarea de la Arad. Revenind in prezent, trupa violeta si-a indeplinit primul obiectiv, impunandu-se in derbiul studentesc, dar si al orasului contra Ripensiei, intr-un meci jucat pe stadionul Dan Paltinisanu si considerat pe terenul trupei in rosu si galben.

Partida a fost interesanta, si a avut destule ingrediente pentru a fi considerat un derby adevarat: doua echipe disciplinate tehnico-tactic, ocazii mari, parade frumoase si suspans. Peste 2500 de spectatori au stat cu sufletul la gura pana in minutul 94! In cele din urma, Politehnica, echipa ce avea mai mare nevoie de victorie s-a impus, dar greu de tot si in minutul 91. Atunci, Alin Ignea a transformat un penalty obtinut de Ursu. Pana la acea faza, ambele echipe au avut sansa lor, ratand ocazii bune de a deschide scorul. Ripensia a avut si o bara in debutul partidei, apoi si Politehnica a trimis de doua ori mingea in bara. Partida se indrepta spre un 0-0 care ajuta in masura mica ambele formatii, dar inspiratia lui Petruescu, de a-l trimite din minutul 46 pe Ursu in teren a dat roade, acesta obtinand lovitura de pedeapsa din final.

Asadar, Ripensia – ASU Politehnica s-a termiant 0-1 si trupa in violet a facut un pas mare spre a se salva de la retrogradare, dar mai are nevoie de puncte, acuma fiind la 5 lungimi peste linia de supravietuire. Ripi pierde din nou acasa, dar a aratat in multe randuri ca poate aduce puncte importante si de afara, si ar mai avea nevoie de cateva rezultate bune, pentrun un final de sezon lejer.

Ripensia: H. Moldovan – Straut, Tinc, Hecsko, C. Toma (cpt.) – Stoi, Anghelina – Al. Popovici (Zaluschi 60′), Dumiter, Chera (Monea 70′) – Draghici (Mansour 83′)
Antrenor: Alexandru Pelici

ASU Politehnica: Murariu – C. Jurj, Scutaru, Mera (cpt.), Chereches – Dros (Ursu 46′), Vasile – Bedea, Ignea, Manea (Motreanu 73′) – Cr. Ene (Vidrasan 83′)
Antrenor: Cosmin Petruescu