Victorie fara drept de apel pentru CFR Timisoara. Banatenii au un fotbalist convocat la echipa nationala

TIMISOARA.CFR Timisoara a facut scor in runda a treia a primei ligi de fotbal in sala in meciul impotriva Clujanei Cluj.

Partida din sala Constantin Jude a fost una fara istoric, pe care banatenii au controlat-o de la un capat la altul. Deschiderea de scor a venit dupa 4 minute, cel care a inscris fiind Joao Fernandes. Pana la pauza banatenii au mai punctat prin Matei, Virlan si capitanul Ilas, iar soarta celor trei puncte era pecetluita, la 4-0.

Timisorenii au apasat pe acceleratie in partea a doua a jocului. Tot Joao Fernandes a fost cel care a deschis balul, si a mai punctat de alte trei ori pana la final. Razvan Plopeanu a reusit un hattrick, Matei si Ilas au punctat si ei de cate doua ori, in timp ce Nemitanu a trimis si el o data mingea in poarta Clujului si a stabilit si scorul final al intalnirii, 15-0.

Odata cu acest rezultat CFR ajunge la 6 puncte in clasament, dar egaleaza si la numar de goluri marcate Galatiul, cu 25 de reusite.

In runda viitoare CFR Timisoara va intalni in deplasare pe Autobergamo Deva, insa dupa o actiune a echipei nationale. Tricolorii condusi de Endre Kacso vor juca un meci impotriva Ucrainei, iar pentru aceasta intalnire a fost convocat si portarul timisorean Teodor Lungu.