Victorie cu 7-1 pentru Ripensia Timisoara in amicalul cu Periamul. Urmeaza un stagiu de pregatire de 10 zile in Antalya

TIMISOARA. Ripensia Timisoara a obtinut o victorie clara in amicalul cu Avantul Periam, ultimul inaintea plecarii in cantonamentul din Turcia.

CITESTE SI: Ziua cu cele mai multe noi cazuri de COVID de la inceputul pandemiei, la Timisoara si in judet. Aproape 3.000 de infectari, dintre care peste 400 sunt copii

Formatia pregatita de Florin Fabian a deschis scorul in minutul 12, insa cu un autogol semnat de Telescu. Opt minute mai tarziu golgeterul Golda a facut 2-0, pentru ca Ivancevic sa puncteze si el o data si sa stabileasca scorul pauzei.

Ripensia a mai punctat de alte patru ori in repriza a doua. Ene a inscris in minutul 50 dintr-o lovitura de la 11 metri, pentru ca Chistruga sa reuseasca golul de onoare pentru formatia din Periam in minutul 72. Matis, un minut mai tarziu, si Piftor, cu o dubla, au stabilit rezultatul final, 7-1.

Aceasta este prima victorie in amicale pentru Ripensia, dupa ce in primul test formatia timisoreana a incheiat la egalitate 2-2 cu echipa din Comlosu Mare.

Timisorenii vor pleca joi in cantonament in Antalya, unde vor ramane 10 zile. Acolo are deja stabilite doua meciuri de verificare:
6 februarie: FC Kazanka (Liga 3 din Rusia, echipa-satelit a celor de la Lokomotiv Moscova)

8 februarie: FC Merani Tbilisi (Liga 2 Georgia)

La revenirea in tara, Ripensia mai are un singur test programat, in 19 februarie, adversar fiind tot o grupare de Liga 3, Crisul Chisineu Cris.

Campionatul ligii a doua se va relua in 26 februarie, cand Ripensia va intalni Viitorul Pandurii Targu Jiu.