Opinia Timisoarei

Va avea spatii de sport, tiroliana si amfiteatru. Un teren abandonat va fi transformat intr-o zona sportiva si de relaxare, la Timisoara. Va costa aproape 2 milioane de euro

TIMIȘOARA. Un teren viran de 8000 mp va fi amenajat de Primăria Timișoara în zona bulevardrului Calea Bogdăneștilor.

CITESTE SI: Au pornit reparatiile pe bulevardul Rebreanu din Timisoara. Cum se circula. FOTO

Locul, acum abandonat, va deveni spațiu sportiv și de relaxare, conform planurilor administrației care va supune propunerea votului consilierilor locali.

Spațiul se găsește la intersecția Bogdăneștilor cu strada Ion Rațiu.

Vor fi amenajate terenuri multifuncționale pentru mini-fotbal, handbal, baschet și teqball, culoare de alergare, un spațiu de fitness, mese de ping pong, facilități pentru parcarea bicicletelor, grupuri sanitare moderne – dintre care unul va fi adaptat persoanelor cu dizabilități – și cișmele cu apă potabilă. Pentru copii, a fost prevăzut un spațiu de joacă împrejmuit, dotat atât cu echipamente specifice, cât și cu o zonă cu nisip. Zona de relaxare va reuni un platou verde conectat la un amfiteatru urban, unde vor putea fi organizate evenimente comunitare și activități culturale. Pentru a crea o legătură între cele trei zone, municipalitatea a inclus un spațiu de întâlnire/repaus, unde va fi amenajată o tiroliană pentru copii. Întregul ansamblu este conturat în jurul unei zone verzi centrale, sub formă unei elipse, cu gradene verzi și o peluză verde.

Prima documentație a fost deja întocmită. Potrivit acesteia amenajarea este estimată la 7.455.512 lei fără TVA, adică aproape 2 milioane de euro cu TVA. Lucrările vor dura 12 luni, din care 3 luni proiectarea tehnică și 9 luni execuția.

Consilierii locali urmează să aprobe Studiul de Fezabilitate pentru această zona.

Exit mobile version