Opinia Timisoarei

Timisoara bate la Medias! Ca si scapati de retrogradare…

. Desi mai sunt cateva etape din play-out, BC Timisoara a demonstrat si in aceasta seara ca merita sa ramana in prima liga. Intr-un meci considerat decisiv, LEII au avut o prima repriza exatraordinara la Medias, iar victoria a venit logic.

Timisoara a batut la Medias cu 81-73 si in proportie de 99,99 ramane in Liga Nationala. Primul sfert a fost si hotarator, LEII dand totul pentru victorie…25-15 dupa 10 minute, o diferenta care pana la urma s-a dovedit decisiva. 49-36 la pauza mare. Diferenta s-a pastrat si pe parcursul ultimelor doua sferturi, iar in final BC Timisoara s-a impus cu 81-73.
Jeremic a reusit 23 de puncte pentru invingatori, urmat de Dundjerski cu 18 si Djapa cu 17. De la gazde, Dragusin a reusit 13 puncte si 12 recuperari.
Urmatorul meci pentru lei este programat tot in deplasare, impotriva lui Dinamo Bucuresti.