TIMIȘOARA. Operațiune DIICOT în mai multe județe, între care și Timiș, miercuri dimineata, pentru destructurarea unei rețele ‘paramilitare’ organizată de un individ care se dădea drept ofițer SRI și recruta persoane din rândul foștilor angajați din Ministerul Apărării Naționale, respectiv pasionați de arme, clienți ai unor poligoane de trageri. Chiar si politisti.
Le incredinta misiuni de spionaj.
CITESTE SI: Accident filmat la Timișoara, sofer rănit. Mașina i-a fost târâtă zeci de metri de un cap tractor. VIDEO
Procurorii DIICOT Alba și polițiștii au descins la 7 adrese din Arad, Bihor, Hunedoara și Timiș.
„Din probele administrate a reieșit că, un suspect, în scopul obținerii facile de beneficii materiale frauduloase, a acționat în diferite medii recomandându-se ca angajat al Serviciului Român de Informații, într-o structură secretă cu atribuții în culegerea de informații și transportul corespondenței clasificate.
Acesta a recrutat mai multe persoane deținătoare de armament de autoapărare și pază, unii foști combatanți în teatrele de operații care, din diferite motive, s-au retras din forțele speciale ale Ministerului Apărării Naționale, alții pasionați de arme de foc care efectuează trageri în cadrul poligoanelor autorizate deschise circuitului civil, cărora li s-a prezentat drept căpitan SRI, ce are sarcina de serviciu de a organiza o structură capabilă să execute misiuni de culegere de informații și alte misiuni cu caracter secret.
Pentru a accede în presupusa structură, persoanele recrutate au fost supuse unor teste de operativitate și rezistență la stres, pe tot parcursul acestora fiind utilizate diferite metode care le-au întărit convingerea că suspectul este ofițer al structurii de informații.
Ulterior, după parcurgerea procedurii de recrutare și verificare, persoanelor acceptate li s-au înmânat legitimații cu însemne specifice SRI, cu fotografie, serie și număr. De asemenea, pe timpul desfășurării pretinselor misiuni li s-a solicitat să poarte armele personale, în cazul în care dețin permis de port armă, și li s-au pus la dispoziție stații de emisie recepție similare celor folosite de angajații Ministerului de Interne sau Ministerul Apărării Naționale, dar cu logo-ul Serviciului Român de Informații, pentru comunicare folosindu-se nume de cod.
De asemenea, pentru deplasarea în diferite locații, suspectul a închiriat mijloace de transport (de un anume tip și culoare), pe care a montat dispozitive care permit circulația în regim prioritar.
Astfel, în perioada cuprinsă între finele lunii aprilie 2025 și luna iulie 2025, inclusiv, împreună sau sub coordonarea directă a suspectului, șase dintre persoanele recrutate (cercetate în prezenta cauză în calitate de suspecți) au participat în mai multe pretinse misiuni pe raza județelor Arad, Timiș, Constanța, Satu Mare, Bihor, Mureș și a municipiului București, care au presupus urmărirea și identificarea unor persoane ”suspecte”, recoltarea de probe de apă din diverse zone, depistarea unor persoane urmărite și realizarea de fotografii în interiorul unor obiective. În acest context, au interacționat și au relaționat cu angajați ai poliției, poliției locale, dar și ai altor structuri, prezentându-se și legitimându-se drept angajați ai SRI, aflați în misiune„, transmit anchetatorii.
7 persoane vor fi duse la sediul DIICOT – Serviciul Teritorial Alba Iulia.
***
Mai multe găsiți pe pagina noastră de Facebook opiniatimisoarei.ro!
Dacă ați fost martorii unui eveniment sau ai unei situații neobișnuite care ar putea deveni subiect de știre, contactați-ne la [email protected], pe FB sau pe contul nostru de Instagram!
Pareri
totusi, pentru cine lucra tipul?
„Nu ai ce să înțelegi și nici nu e cazul să înțelegi! Ăsta este singurul mod de a înțelege. Dacă te apuci să o înțelegi, intri în minte și s-a terminat .
NORMAL PT. RUSI ,IRAN ,COREA DE NORD ,RAZBOIUL HIBRID POATE ORI FI OAMENII LUI POTRA PRECIS SI C. GEORGESCU E AMESTECAT PUTINISTII ETC.
plin de gasti peste tot