Spectacol total. Echipa de rugby a Timisoarei, foarte aproape de a pune pe tabela 100 de puncte intr-un singur meci

TIMISOARA. Liga Nationala de rugby a debutat la Timisoara cu un meci din Grupa 1, unde proaspat castigatoarea Cupei Romaniei, SCM Timisoara, a intalnit formatia din Alba Iulia.

A fost un adevrat galop de sanatate pentru gazde, care s-au bucurat de rugby la fel cum au facut-o si spectatorii, prezenti in numar mare la arena Gheorghe Rascanu. Corado Stetco a dechis balul inca din secunda 38, iar pana la pauza (minutul 35, arbitrul Dascalu fluierand cu 5 minute mai devreme), gazdele au mai punctat prin eseu prin acelasi Stetco, Jipa – 3 eseuri, Khvicha, Macovei si Tique, toate fiind transformate de Alin Conache, pentru 56-0.

Spectacolul a continuat si dupa pauza, Manumua, din nou Khvicha, A. Muresan, Altinok, Alin Conache si Baloyi reusind eseuri, Conache transformand 4 dintre ele, iar Jipa, unul, in timp ce punctele de onoare ale vizitatorilor au venit din piciorul lui Dandea, care a transformat doua penalitati, 96-6! Arbitrul Dascalu, care a condus foarte slab un meci foarte usor, avand foarte multe decizii gresite, a fluierat finalul partidei in minutul… 72 (din 80)!

Una peste alta, spectacol bun, dar este clar ca va fi un campionat cu scoruri fluvii, atata timp cat Federatia a invitat in prima liga echipe din esalonul secund care nici acolo nu au facut fata. Dar aceasta este Federatia si acesta este rugby-ul romanesc.

1. Spritarii și ciubucarii ăștia fin fotbal,rugby și handbal se fac arbitrii-vorba vine!!!- doar cu ochiul la bani!Ei stabilesc scorul,ei își bat joc de echipe ,ei distrug toate disciplinele!!!