Se vad grupele Challenge Cup! Timisoara Saracens a invins la 13 puncte diferenta campioana Italiei. GALERIE FOTO

TIMISOARA. Timisoara Saracens a trecut cu 36-23 de Rugby Calvisano, in meciul tur din barajul pentru accederea in grupele Challenge Cup. Returul intalnirii este programat in 23 aprilie, pe terenul formatiei italiene.

Inaintea meciului din barajul Challenge Cup, Timisoara Bikers si-a trimis reprezentantii pe pista stadionului Dan Paltinisanu pentru doua tururi de stadion, care sa le aminteasca timisorenilor ca si motociclistii sunt participanti la trafic.
Rugby Calvisano a deschis scorul la Timisoara, prin romanul Vlaicu, insa Calafeteanu a egalat repede tot dintr-o lovitura de pedeapsa. Au urmat eseurile semnate de Shennan si Kinikinilau si cate o lovitura de pedeapsa pentru Vlaicu si Calafeteanu, iar scorul pauzei era de 16-6, in favoarea timisorenilor.

In partea a doua campionii Romaniei au inceput in forta si au reusit mai intai prin Fonovai Tangimana, transformat de Calafeteanu, si s-a facut 23-6. Au urmat o lovitura de pedeapsa a transformeorului timisorean, un eseu al lui Umaga, transformat de acelasi Calafeteanu, iar tabela arata un incredibil 33-6, in favoarea campioanei Romaniei. Finalul de meci a adus o trezire a rugbystilor de la Calvisano, care au reusit trei eseuri. Buscema a reusit sa culce o data mingea in terenul timisorean, iar alte doua i-au apartinut lui Susio. Vlaicu a mai reusit o transformare, Calafeteanu a mai adus 3 puncte dintr-o lovitura de pedeapsa, si s-a incheiat 36-23 pentru Timisoara Saracens.

Ma bucur ca ne-am atins primul obiectiv, acela de a castiga meciul cu Rugby Calvisano. Am inceput usor timorati, in primele 15-20 de minute am facut cateva greseli, dar ne-am revenit in finalul primei parti si am reusit sa inscriem puncte. La pauza ne-am regrupat si dupa reluarea jocului am reusit sa facem alte faze frumoase si am inscris cateva puncte, marind avantajul. Pacat ca in ultimele 15 minute am incasat niste puncte care puteau fi evitate. Vrem sa castigam si returul din Italia, nu vrem sa ne bazam pe diferenta de puncte, ci sa castigam si jocul retur„, a spus la final antrenorul timisorean Grainger Heikell

Timisoara e o echipa puternica. Prima parte, dupa pararea mea, a fost foarte echilibrata. In partea a doua, in primele 10 minute am fost putini adormiti si am primit doua eseuri care puteau fi evitate, apoi am fost mai curajosi, am revenit pe tabela si pastram speranta vie pentru meciul retur. Poate fi un avantaj decisiv, pentru ca 13 puncte sunt multe. Suntem suparati ca nu a mai fost lasata ultima faza, dar cred ca astazi am aratat ca putem recupera. Cred ca diferenta a facut-o linia de treisferturi a Timisoarei, care are individualitati, si in 2-3 situatii au fost foarte bune aceste individualitati„, a declarat antrenorul italian Massimo Brunello.

In partea a doua a jocului, ambele echipe au evoluat cu cate un jucator in minus, dupa ce timisoreanul Taru si italianul Cavalieri au vazut fiecare galbenul si au stat cate 10 minute pe banca pedepselor.
Meciul retur cu Rugby Calvisano este programat in data de 23 aprilie, in Italia.

1. RUSINE PTR. TVR,CANALE DE SPORT,FRRUGBY CARE NU AU TRANSMIS MECIUL.PRIVITI PROGRAMELE SA VEDETI CE AU PREFERAT

2. Ma bucura rezultatul.Mult succes si in retur.
    Ma bucur ca întâlnirea a fost organizata pa stadionul Dan Paltinisan .Pe mine si cred ca si pe alți cititori ne interesează si numărul de
    spectatori.Oare a fost mai multi comparativ cu meciurile de fotbal. Lui ACS?

3. Pina nu scapam de jegurile profitoare don …capitala PROVI TOATE ȘI MUSTIND A NESIMȚIRE VOM duce traiul impus de niște troglodiți,nesimțiți și …,,știe tot!,,,Nu e numai în sport ci în toate sistemele și domeniile în care noi…provincia avem numai datorii dar nu și…DREPT URILOR!

• GUNOAIE DE MITICI GUNOAIE…..SUNTEM BUNI INSA PTR. TAXE, IMPOZITE SI ALTE BIRURI

4. Meciul trebuia sa-l transmită Digisport. Au anuntat ca din motive ” tehnice” nu se mai poate.Tehnice??? S-au vazut si astia cu sacii in caruta.