SCM Timisoara a pierdut un singur sfert in meciul cu U Cluj, dar destul pentru a pierde semifinala de la memorialul Elemer Tordai

TIMISOARA. Meci atipic in prima semifinala de la Memorialul Elemer Tordai in care s-au intalnit SCM Timisoara si UBT Cluj. Banatenii au castigat primul si ultimul sfert, secventa a treia a fost egala, insa ardelenii au facut diferenta in sfetul al doilea.

Asadar, SCM a pierdut partida cu Cluj 89-96 (25-22, 16-29, 24-24, 24-21) si va juca finala mica a turneului ce se defasoara la Sibiu, joi, cu invinsa partidei dintre echipa gazda si Voluntari.

Pesakovic a fost cel mai bun marcator al trupei pregatite de Dragan Petricevic, el reusind 19 puncte, 3 recuperari si 5 pase decisive. S-au mai remarcat Gorgeman, 17 puncte, 7 recuperari, Franklin si Dragoste, ambii cu 11 puncte. De la clujeni, Planinic a totalizat 23 de puncte si 8 recuperari.

Elemer Tordai s-a nascut la Medias, la 6 mai 1971. S-a retras din sport la sfarsitul sezonului 2005/2006, lovit de o boala grea si s-a stins in 2007, la varsta de doar 36 de ani. „Toci”, cum era poreclit, a jucat si pentru Elba Timisoara, la mijlocul anilor ’90.