Romania, locul doi pe natiuni la Balcanida! Sportivele din Timisoara au cucerit doua medalii

Romania a ocupat locul al doilea in clasamentul final pe puncte la Campionatele Balcanice de atletism, gazduite sambata si duminica de Complexul Sportiv Nicolae Dobrin din Pitesti. Printre laureate s-au aflat si doua sportive legitimate in Timisoara, Adelina Pastor si Andreea Ograzeanu.

Prima pozitie a fost ocupata de Turcia, cu 256,50 puncte, urmata de Romania, cu 236 puncte, si de Grecia, 171,50 puncte, etc.

In ierarhia feminina, primul loc a fost ocupat de Romania, cu 137 puncte, urmata de Turcia, 129 puncte, Grecia, 111 puncte, etc.

La masculin, Turcia a ocupat prima pozitie, cu 127,50 puncte, urmata de Romania, 99 puncte, si Croația, 77 puncte, etc.

Romania a cucerit in total 22 de medalii, dintre care 9 de aur, 7 de argint si 6 de bronz.

Adelina Pastor a cucerit aurul cu stafeta de 5×400 metri, din care au mai facut parte Anamaria Ionita, Andreea Miklos si Bianca Razor. Romania a depasit stafetele Greciei si Turciei. In plus, timisoreanca a sosit a patra in cursa turului de pista.

O alta sportiva de la CSM Timisoara, Andreea Ograzeanu a luat bronzul la 200 metri plat!

Sportivi din 16 tari au participat la Balcaniada de la Pitesti in 42 de probe.