Ripensia Timisoara pierde acasa in fata unei echipe lovite recent de… Covid

TIMISOARA. Viitorul Pandurii Targu Jiu a primit o lovitura dura inaintea meciului de la Ripensia, din etapa a 19-a a Ligii 2, antepenultima runda a sezonului regular. Antrenorul Flavius Stoican, capitanul echipei, Cristian Oros, dar si alti trei jucatori au fost depistati pozitiv la noul coronavirus, astfel ca au intrat in izolare. Chiar si asa, Viitorul Pandurii, o echipa cu un trecut ambiguu, fosta Sirineasa, si fosta Energeticianul s-a impus pe Electrica si este in carti pentru play-off.

„Din pacate am facut din nou niste greseli personale foarte mari, stiam ca intalnim o echipa foarte buna din punct de vedere al posesiei, am incercat sa echilibram, sa contracaram acest joc al lor, dar din pacate nu am reusit. In prima repriza am avut si noi 3 ocazii foarte mari de a marca, dar nu am facut-o, iar pe o imprudenta in careul nostru, s-a disctat acel penalty, corect din punctul meu de vedere. La pauza am schimbat modulul tactic, am incercat sa jucam mai ofensiv, am pierdut un om din centrul terenului si asta s-a vazut. Am avut si ocazii, a trebuit sa fortam, ori 0-1 sau 0-2 era acelasi lucru, ne doream macar un 1-1… Nu am avut nici sansa in jocul de azi, mergem mai departe, trebuie sa invatam din greseli”, a rezumat Cosmin Petruescu prestatia eleviilor sai dupa meciul de azi, cand Ripi trebuia si putea mai mult. Ripensia – Viitorul Pandurii s-a terminat 0-2 (0-1), iar gazdele raman in subsolul clasamentului, in timp ce oaspetii au facut 31 de puncte, sunt pe locul 3, la un singur punct de liderul ASU Politehnica.

Alin Tegle a deschis scorul in minutul 30 de la punctul cu var, iar Vlad Prejmereanu a stabilit scorul final, pe contraatac. Ripensia a avut si ea ocazii, in special prin Sokovic, care insa nu a fost pe faza, la cateva sanse bune ale gazdelor.

Una peste alta o infrangere amara pentru banateni, care nu au profitat de momentul bun, in timp ce oaspetii, chiar loviti de Covid au facut un pas mare spre play-off.

Ripensia: Dobre – A. Macritchii, Rogac, Lalic, Gladun – V. Macritchii, T. Calin – Piftor, Al. Neagu (cpt.), Vl. Tudorache – Sokovic. Au mai jucat: Tiereanu, Popovici, Vasluian, Fridrich, Stoi.

1. O echipă fantoma unde cel mai bine se vad banii negrii ai sindicatului penal condeescu si ai unor penali mafioti care ,,vaccineaza,,oficialii si arbitrii(Vorba vine…!) din fotbalul românesc!Sunt convins ca si intre cei aflați pe teren la Timișoara erau olteni…marcati de COVID dar banii vorbesc!Ca o paralelă vedeti cum a FURAT ieseanul acela imputit după ce inainte de STEAUA-turma fcsb a trimis valiză la Iași!

2. Apropo,stadion făcut ILEGAL la Târgul de pe Jii pentru o echipă…ilegala!!!