Ripensia Timisoara, o noua remiza in campionat dupa ce a fost condusa

TIMISOARA. Ripi a intalnit o echipa in mare forma, care nu intamplator a ajuns in Top 6 al ligii secunde, FK Csikszereda. Dupa 90 de minute de lupta apriga, ambele echipe s-au multumit cu cate un punct, 1-1 (0-0).

Jucat pe o vreme insorita, dar rece cu un vant care a influentat cat a putut calitatea paselor sau centralilor, Ripensia a inceput mai bine. Inca din minutul 7, Rogac a fost foarte aproape de gol, dar balonul trimis de el din apropiere a lovit bara. Apoi, dupa cateva minute, Neagu a trimis peste, dintr-o lovitura libera de la 22 de metri. Dupa acest forcing din debut, jocul a slabit in intensitate, iar ciucanii au avut si ei primele sanse, dupa doua „libere” executate de fostul ripensist Apro. Pinter si-a trecut si el o ocazie pentru vizitatori inainte de pauza, dar la vestiare s-a intrat cu 0-0.

Repriza secunda a fost mai mult pe contre, Calin are prima sansa de gol pentru gazde, dar in minutul 60, gazdele sunt prinse pe picior gresit in defensiva si Marvin Schieb, jucator trecut pe la ASU Poli a deschis scorul, 0-1. Golul le-a picat greu gazdelor, care au cedat pentru cateva minute initiativa. Odata cu trecerea timpului, Ripensia a inceput sa accelereze, iar Rogac, foarte activ astazi a fost faultat in careu de Takas in minutul 72. Alexandru Neagu a executat cu siguranta si a adus egalitatea, 1-1. Pana la final, ambele echipe au parut impacte cu acest scor, desi Ripi a fortat in ulimele minute, fara efect insa pe tabela.

Asadar, inca o remiza pentru Ripensia, obtinuta in fata unei echipe cu pretentii. Un punct care poate conta in lupta din play-out.

Ripensia: Dobre – A. Macritchii, Rogac, Lalic, Gladun – V. Macritchii, T. Calin – Al. Popovici (cpt.), Al. Neagu, Piftor – Sokovic. Au mai jucat: Tudorache, Ene.

1. O mica remarca va rog: penalty-ul a fost scos de Gladun!