Opinia Timisoarei

Ripensia Timisoara incheie cu o victorie amicalele verii. Au jucat si campionii europeni universitari

TIMISOARA. Ripensia Timisoara a incheiat cu o victorie testele din perioada pre-competitionala in fata celor de la Pobeda Star Bisnov.

Formatia pregatita de Iulian Munteanu si Calin Mada a avut nevoie de o jumatate de ora pentru a deschide scorul. Golul a fost semnat de Cristian Gavra, care a trimis sub bara transversala de la aproximativ 22 de metri. La pauza s-a intrat la egalitate, dupa ce Lungu l-a invins pe Toroc cu un sut la coltul scurt.

In partea a doua partida a fost echilibrata. Ripensia a reusit sa se desprinda in minutul 76, cand Stoi a recuperat mingea in careul mare al gazdelor, iar dupa un un-doi cu Mihart, a trimis in plasa Dudestiului. Trei minute mai tarziu, Agapie a prins un sut bun de la aproximativ 13 metri si a stabilit scorul final, 3-1 pentru Ripensia.

In aceasta intalnire, pentru Ripensia a intrat pe teren doar unul dintre campionii europeni universitari, Alexandru Piftor a fost titular, in timp ce Cosmin Gladun a intrat in minutul 77 in locul lui Gabriel Stoi.

Ros-galbenii incep saptamana viitoare noua editie de campionat, cu o deplasare pe terenul Gloriei Buzau.