Ripensia Timisoara castiga, in noroi, batalia cu Turnu Magurele. Foto

TIMISOARA. In ciuda unui teren greu, in care s-a construit dificil, Ripensia si Turnu Magurele au facut o buna propaganda fotbalului de liga secunda. A fost un meci spectaculos, cu de toate, goluri, ratari, controverse, cartonase de toate felurile. Gazdele au reusit insa o prestatie mai buna, avand si o ora un om in plus pe teren, impunandu-se pana la urma cu 4-2.

Debutul a fost echilibrat, cu ambele echipe incercand si reusind sa contruiasca faze de atac, dar fara solutii la finalizare. In minutul 24 s-a dictat o indirecta de la circa 11 metri pentru o pasa la portar. Tudor a executat iar mingea l-a lovit in mana pe Mitrea, altfel putea intra in poarta. S-a dictat eliminare la Mitrea si penalty, ratat insa cu nonsalanta de acelasi Tudor. Ripi a ramas in atac si in minutul 28, dupa o libera respinsa in fata de portar, Tiereanu a marcat simplu din careul mic, 1-0. Banatenii au profitat de omul in plus si pana la pauza Sokovic a dublat diferenta, 2-0.

Meciul parea jucat, dar teleormanenii au ripostat in partea secunda. Haita a redus din diferenta in minutul 60 si oaspetii au pus presiune si in continuare. Nou-intratul Golda si-a facut simtita prezenta in minutul 66, dupa ce a inscris din apropiere, dupa o faza excelenta a Ripensiei, dar Adrian Voicu a redus din diferenta de la punctul cu var, minutul 68, 3-2.

Emotiile s-au risipit in minutul 82, dupa un alt penalty, de aceasta data transformat de Tudor Calin care a stabilit si scorul final, 4-2. A patra victorie din campionat pentru banateni, a doua la rand in liga secunda si echipa lui Petruescu urca pana pe locul 12.

In runda viitoare, Ripensia va juca in deplasare impotriva Concordiei Chiajna.

Ripensia: Dobre – Lalic, Tieranu, Sokovic, Vasluian, Val. Macritchii, Andr. Macritchii, T. Calin (cpt.), Coulibaly, Vl. Tudorache, Gladun. Au mai juucat: Golda, Stai, Maric, Sirbu, Urvantev.