Ripensia Timisoara a jucat cu ambitie la Arad, dar a pierdut pe final

TIMISOARA. Din nou au fost tradati de un final de joc mai slab. Daca in etapa trecuta Ripensia pierdea nemeritat meciul considerat acasa cu ACS Poli chiar in minutul 94, iata ca si de aceasta data gruparea banateana a pierdut un meci in care a jucat bine. Ripi a fost invinsa pe arena Motorul din Arad de UTA Batrana Doamna, primind golul decisiv in minutul 81.

Partida contand pentru runda a IV-a a ligii secunde a fost atractiva, cele doua grupari dand totul pentru victorie. In prima jumatate de ora, gazdele au avut o posesie mai buna, dar o singura jumatate de ocazie prin Vidrasan, in timp ce oaspetii au avut doua contraatacuri bune prin Badauta, care nu a gasit insa drumul spre gol. In minutul 34, o lovitura libera batuta de Enescu a fost respinsa gresit de apararea celor in galben si rosu, iar Samba Benga a marcat de pe linia portii, 1-0. Timisorenii au facut pasul in fata, amenintand poarta lui Bodea. La unul din multele cornere avute de vizitatori, Petra l-a lovit cu genunchiul in cap pe Dumiter, iar abitrul Vidican a dictat 11 metri, dar l-a iertat pe utist de al doilea galben. Calin Toma a punctat cu siguranta pentru 1-1, dupa care la urmatoarea actiune, Badauta a reluat acrobatic, dar aradenii au repins in ultima secunda.

Partea a doua nu a mai fost la fel de spectaculoasa, dar in continuare ambele echipe au preferat ofensiva. Desi remiza parea un rezultat echitabil, defensiva banateana a gafat in minutul 81, dupa ce Enescu a trimis un balon de urmarire, iar Alexandru Pop a stabilit scorul final, cu un sut din cadere, 2-1.

Asadar, esec nemeritat pentru Ripi, care ramane cu cele 4 puncte obtinute in primele doua etape, iar runda urmatoare va primi replica celor de la Academica Clinceni, care astazi au invins Dacia Unirea Braila cu 7-0.

Ripensia: Dobre – Ad. Popa, Bg. Straut, M. Toma, C. Toma – Zaluschi (65, Anghelina), Stoi – Monea, Dumiter, Ad. Ungureanu – Badauta (78, Cluci).

1. Ne amăgim cu joc frumos,dar clasamentul se face -cu rușinea-punctelor.