Ripensia Timisoara a inceput seria amicalelor din Antalya cu o remiza alba

TIMISOARA. Divizionara secunda Ripensia se afla de la inceputul acestei saptamani in Antalya unde pregateste reluarea ligii secunde. Echipa banateana, care a pierdut cinci jucatori si a adus patru, incearca sa se omogenizeze, dar intre timp mai cauta si solutii, mai ales in atac unde este destul de descoperita.

CITESTE SI: Ne-am saturat sa pedalam prin gropile trotuarelor vopsite si prin praful santierelor interminabile. Masa Critica chema biciclistii la o noua pedalare la Timisoara

Gruparea banateana a sustinut si un prim meci de pregatire, contra liderului din liga a doua din Bulgaria, FK Septemvri Sofia. Dupa o partida echilibrata si intensa, tabela a ramas nemodificata, cele doua grupari multumindu-se cu acest 0-0. Ripi a testat si un jucator din Coasta de Fildes in acest meci si ramane de vazut, daca el va mai ramane la pregatire.

Alexandru Pelici a optat pentru doua formule diferite in acest joc, dar si pentru doua sisteme de joc. Prima repriza (4-2-3-1): Moldovan – Lungu (min.30 – Popa), Tinc, Apro, Gavrila – Tudor, Burdet (min.35 – Neagu) – Monea, Sirbu, Chera – Mohamed. Repriza a doua (4-5-1): Paduraru – Popa (min. 60 – Macritchii A.), Tieranu, Hecsko, Benea – Macritchii V., Ivan, Stoi, Neagu (min.70 – Vasluian), Popovici – Golda.

Urmatorul meci este programat vineri, 31 ianuarie. Adversarul va fi o echipa din Superliga din Kosovo, KF Flamurtari Prishtine. Reamintim, in primul amical al iernii, Ripi a pierdut 0-1 partida cu Fortuna Becicherecu Mic, echipa din Liga 3.