Ripensia ca Ajax. Banatenii invinsi in ultimul minut la Pitesti

TIMISOARA. Ce incepe bine se termina prost. O veche vorba ce se potriveste ca o manusa pentru ce li s-a intamplat ripensistilor in meciul de vineri de la Pitesti. Programat intr-o zi si la o ora ce nu are nimic in comun cu fotbalul, si sub privirile a nici 50 de spectatori, partida dintre FC Arges si Ripensia a avut dramatism. Oaspetii au condus la pauza, dar a pierdut in prelungiri.

Trebuie spus insa ca partida a fost echilibrata, intre doua echipe de valori egale. Gazdele au plusat cu jucatori de mare experienta, iar oaspetii cu o omogenitate mai buna. Ripi a deschis scorul in minutul 32 prin Dumiter, dupa o faza personala de toata frumusetea, 0-1 fiind si scorul cu care s-a intrat la vestiare. Buhaescu a egalat in minutul 51 si se parea ca 1-1 este scorul corect pentru aceasta partida. La ultima faza, in minutul 93, gazdele s-au impus printr-o lovitura libera de la distanta, executata de Serban, care a pacalit apararea si pe portarul Moldovan, intrand in poarta, 2-1.

Esec greu de digerat pentru Ripi, care merita mai mult din acest joc si o victorie in extremis pentru FC Arges, echipa ce isi consolideaza pozitia in Top 6.

In runda viitoare, Ripensia va evolua pe teren propriu in compania Petrolului Ploiesti.

Ripensia Timisoara: H. Moldovan – Ad. Popa (cpt.), Tinc, Apro, Straut – Stoi, Burdet – Chera (Dobie 80′), Dumiter (Al. Popovici 57′), Stoica (Draghici 66′) – Mansour
Antrenor: Alexandru Pelici