Ripensia a redebutat oficial dupa 64 de ani de pauza cu o victorie categorica: 6-1 contra celor de la Luceafarul Timisoara. Vezi foto!

Aproape 500 de spectatori au asistat la primul meci oficial disputat de ”Ripi”, in cadrul Campionatului Muncipal Timisoara. Galben-rosii s-au impus fara probleme, dupa un meci pe care l-au dominat de la un capat la altul.
”Ripensia avea intodeauna un joc ofensiv, indiferent daca evolua acasa sau pe teren strain. Jucatorii stiau ca frumusetea fotbalului consta in a marca goluri, cat mai multe goluri.”, scria Cristofor Cristi Alexiu  in cartea Ripensia- Nostalgii fotbalistice.
Iar actuala echipa a Ripensiei Timsioara a tinut sa  patreaze traditia inca de la primul meci oficial.
Elevii lui Radu Suciu si Ovidiu Olariu au reusit sa marcheze de sase ori in meciul disputat contra celor de la Luceafarul Timisoara , in cadrul primei etape a Campioantului Municipal. Si scorul putea fi mult mai mare, pentru ca ”Ripi” a mai avut multe alte ocazii clare de a inscrie.
Lovitura de incepere a fost data de fostul campion la juniori al Ripensiei, Ioan Vulcanescu, iar cel care a deschis scorul inca din minutul 7 pentru ”Ripi” a fost Nichitean. Pe fondul unei dominari clare a galben-rosilor, cei de la Luceafarul, cu o echipa formata in principal din juniori, au reusit insa sa egaleze in minutul 25, prin Manea, profitand de o greseala a apararii Ripensiei. Dar elevii lui Suciu si Olariu au revenit imediat. Bochian, cel care si-a aratat pofta de gol inca din amicalul cu ASU Politehnica si-a trecut de doua ori numele pe lista marcatorilor, intr-un interval de doar doua minute(35 si 37). Astfel ca la pauza ”Ripi” conducea deja cu 3-1.
Dar Boghian si compania nu s-au oprit nici in partea a doua a jocului, iar ocaziile au continuat sa curga la poarta celor de la Luceafarul. Acelasi Boghian a pasat bine pentru Navala care a dus scorul la 4-1(76). Adrian Popa a majorat diferenta cu o executie superba de la limita careului(83), iar sarbul Indic a inchis tabele in minutul 86, reusind sa trimita mingea in poarta si cu concursul unuia din fundasii adversi.
”Puteam sa dam si mai multe goluri, am avut foarte multe ocazii, dar asta este, au fost si emotiile de la inceput, multi nu erau obisnuiti sa joace cu atata public in spate. Am si luat un gol va trebui sa lucram si la asta, pentru ca nu ne putem permite sa luam prea multe goluri, scopul nostru este sa cream un joc cat mai placut, sa dam cat mai multe goluri la fel ca si fosta Ripensia, ca sa atragem cat mai multi suporteri la meciurile noastre”, a spus antrenorul Ovidiu Olariu, la finalul meciului.
”Asteptam de foarte mult timp acest meci, ne pregatim pentru acest debut chiar din data de 16 iulie, iar in ultimul timp am intrat intr-un program bine stabilit de antrenamente pentru ca avem ca obiectiv formarea unui nucleu de jucatori cu care sa promovam si sa avem promovari succesive. Speram ca jocul a placut. Noi inca lucram la faza de constrctie dar la ce am auzit pana acum lumea e cam multumita de ce a aratat deocmadata echipa. Dar oricum, noi nu avem mentaliatea pentru liga a VI-a , noi pregatim pentru o liga superioara”, a mai spus Olariu.

Ripensia Timisoara a jucat in urmatoarea formula: Iacob – Hota, Uzun, Muresan, P.Petrisor– Navala, Costandana, Nicolin, A.Popa – Nichitean, Boghian. Au mai intrat: Mogos, Cheveresan, N. Mihai si Indic.