Remiza cu Mioveniul. Poli Timisoara nu mai are nicio sansa la un loc de baraj

TIMISOARA. Nu a mai fost ca in turul play-off-ului, iar Poli nu a reusit nici de aceasta data sa obtina 3 puncte in fata Mioveniului.

Primele minute ale intalnirii de pe stadionul Dan Paltinisanu au fost echilibrate, fara ocazii importante pentru vreuna dintre formatii. Dupa un sfert de ora de joc Poli a deschis insa scorul. Timisorenii au obtinut o lovitura libera la aproape 30 de metri de poarta, iar Ivanovici a executat perfect, trimitand balonul in vinclul portii Mioveniului.

Oaspetii s-au trezit, iar Mar si Blanaru au dat primele avertismente timisorenilor. In minutul 26, tot dintr-o lovitura libera, Cosereanu a trimis peste apararea banateana pana la Szilard Veres, acesta l-a driblat pe tanarul Denis Radu, a sutat si l-a invins pe George Paduraru. Fotbalistul Mioveniului a stabilit astfel si scorul pauzei, 1-1.

Timisorenii au fost cei care au inceput mai bine partea a doua, iar la 10 minute de la reluare au preluat din nou conducerea. O minge a ajuns in carel argesenilor, Radunovic a trimis balonul in stalpul din stanga al portii oaspetilor, insa a sarit la Alin Ignea, intrat dupa pauza, iar acesta a trimis puternic sub bara. S-a facut 2-1 pentru Poli.
Oaspetii au inceput din nou sa preseze, in timp ce Poli a cedat initiativa sperand in contraatacuri prin care sa ii surprinda pe fotbalistii lui Alexandru Pelici. Cu un sfert de ora inainte de final, argesenii au obtinut un corner. Lovitura de colt a fost executata perfect, Garutti s-a inaltazt din mijlocul apararii banatene si a trimis in poarta pentru 2-2.

Timisorenii puteau obtine cele trei puncte, insa in al doilea minut de prelungire Ivanovici a centrat din dreapta, iar Axente a trimis din marginea careului de 6 metri peste poarta, insa tusierul ridicase deja fanionul pentru offside. In ultimul minut de prelungire, Petre Ivanovici a trimis din nou din lovitura libera pe poarta, insa Iustin Popescu a fost la post si duelul s-a incheiat la egalitate, 2-2.

Odata cu acest rezultat Poli ajunge la 40 de puncte, si este ultima in ierarhia play-off-ului, iar in ultima runda va intalni Csikszereda Miercurea Ciuc.

Ultima etapa, meci doar de palmares pentru Poli

Partida are miza insa mai mult pentru ciucani. In cazul unei victorii, Poli va egala ocupanta locului 4, Dunarea Calarasi, aflata pe pozitie de baraj, insa la departajarea celor doua se va lua in considerare numarul de puncte cu care fiecare echipa a incheiat sezonul regular, si nu rezultatele directe din play-off, asa cum este stipulat in ROAF al Federatiei Romane de Fotbal, la Articolul 29, Alineatul 2, Punctul 4.

In situatia in care, la finalul play-off-ului sau play-out-ului, doua sau mai multe echipe se afla la egalitate de puncte, departajarea se face in primul rand tinandu-se cont daca a fost sau nu aplicata rotunjirea cu 0,5. In caz de egalitate si dupa aplicarea acestui criteriu, departajarea se va face conform numarului de puncte cu care fiecare dintre echipe a terminat sezonul regular

La acest capitol, formatia din Calarasi are un avantaj de 2 lungimi fata de timisoreni.

Nu mai avem nicio sansa la baraj, imi pare rau, pentru ca am facut un meci bun. A fost un meci bun, si din partea noastra si din partea celor de la Mioveni, pe un teren greu. Din pacate am luat doua goluri din doua momente fixe. Dar una peste alta mi-am felicitat jucatorii, pentru ca astazi au depus un efort si cred ca au facut un meci bun. Mioveni e o echipa foarte organizata, nu intamplator pana acum trei etape erau pe locul 2. Sunt dezamagit ca nu ne-am indeplinit obiectivul, dar sunt bucuros pentru cei de la Rapid, fotbalul romanesc avea nevoie de Rapid in prima liga. Am aratat bine in acest play-off, paradoxal, mult mai bine decat in campionatul regular, am avut multe meciuri foarte bune, exceptandu-l pe cel de la Mioveni… Am avut o perioada buna, am jucat de la egal la egal, chiar mai bine decat Dunarea la Calarasi, am avut Rapidul in mana aici, am jucat bine la Buftea cu Rapid, stiţi foarte bine istoricul meciului… Nu trebuia sa ajungem in situaţii limita, dar in marea majoritate a acestui play-off am aratat ca meritam sa jucam in play-off, am aratat ca suntem una dintre echipele care poate sa bata pe oricine. Micile detalii au facut diferenţa… Bara lui Manea de la Calarasi, eliminarea lui Bocsan in minutul 17 si tot cu Rapid am avut 1-0 in minutul 87. si cu un punct am fi fost mai in faţa, dar cred ca cele doua, Rapid si Craiova, meritau sa promoveze… Noi am fost aia mai mici, care, faţa de ei, am investit foarte puţin. Dar mi-am felicitat jucatorii, pentru ca am reusit o semiperformanţa, din pacate nu ne-am indeplinit obiectivul si sunt dezamagit din punctul asta de vedere”, a declarat Dan Alexa, antrenorul principal al Politehnicii.

1. Deci cine e de vina?…Antrenorul,Jucatorii,Arbitrii,Proasta inspiratie a asezarii jucatorilor in teren si a situatiilor ratate la poarta adversarilor,Accidentarile etc…ce mai conteaza acum.A dat-o Alexa la Plezneala cu toate….acuma se vede REZULTATUL…inca un campionat jucat la Caterinca si acest mare,fumos dar neinspirat oras TIMISOARA…va juca din nou in Liga a 2-a.UTA in schimb ramane in Liga a I-a.Cine joaca mai frumos si cu rezultate pozitive?…pai noi NU…Aferim!