RCM Timisoara reia campionatul cu victorie. Rugbystii banateni s-au impus la limita, 18-17, in deplasare, la Farul

Vali Calafeteanu a deschis scorul la Constanta in minutul 4, transformand o lovitura de pedeapsa primita de timisoreni, dar gazdele au replicat repede.  Eugene Jantjies a egalat peste doar 3 minute, tot dintr-o lovitura de pedeapsa, iar pana la pauza rugbystul namibian a mai transformat inca doua din cele trei „penalitati” acordate Farului, constantenii incheind prima repriza in avantaj, atat pe tabela(9-3), cat si numeric, dupa ce Jody Rose si Johny Sola au fost eliminati temporar.
Banatenii au revenit insa mai hotarati de la cabine si au reusit un partial de 15-0.
Pugea a semnat primul eseu al galben-albastrilor in minutul 54. Calafeteanu a ratat transformarea, insa in minutul 60 a adus inca trei puncte Timisoarei dintr-o lovitura de pedeapsa, iar Kinikinilau a mai bifat o reusita in minutul 69, transformata de acelasi Calafeteanu, scorul ajungand la 18-9 pentru RCM.
Finalul nu a fost insa lipsit de emotii pentru campioana, Puisoru a profitat de o nesincronizare a timisorenilor si a reusit eseul in minutul 80, iar Jantjies a transformat. Constanta s-a apropiat astfel la doar un punct, iar inainte de fluierul final, arbitrul Milita a acordat inca o lovitura de pedepsa pentru Farul, de la centrul terenului, dupa ce l-a eliminat pe Drenceanu. Jantjies a incercat transformarea, insa fara succes, scorul ramanand la 18-17 pentru Timisoara.