RCM Timisoara a castigat Cupa Romaniei in fata CSM Stiinta Baia Mare. GALERIE FOTO!

TIMISOARA. Galben-albastrii aduc un nou trofeu pe Bega. Banatenii s-au impus in fata campioanei Stiinta Baia Mare cu 19-14 si si-au adjudecat Cupa Romaniei pentru a doua oara in ultimii trei ani.

Pe Cluj Arena, debutul de meci le-a apartinut baimarenilor. Luke Samoa a descis scorul din lovitura de pedeapsa in minutul 4, iar peste sapte minute, Oancea a trecut si primul eseu in contul campionilor. Samoa a ratat transformarea, dar Baia Mare s-a instalat la conducere cu 8-0 din minutul 11. Primele puncte pentru Timisoara au venit in minutul 18 dupa lovitura de pedeapsa transformata de Vali Calafeteanu. Peste alte cateva minute, cei de la RCM au reusit sa culce balonul in terenul ‘zimbrilor’, dar arbitrul Vlad Enachescu nu a validat eseul dupa ce a cerut proba video.

Totusi, banatenii si-au mai trecut in cont 3 puncte, dupa o noua ‘penalitate’ transformata de Calafeteanu si s-au apropiat la doar 2 puncte de baimareni (6-8), pentru ca inainte de finalul primei reprize, dupa o alta lovitura de pedeapsa transformata de Calafeteanu, timisorenii sa treaca in avantaj(9-8).

Partea a doua a jocului a inceput cu o ‘penalitate’ ratata de Baia Mare, insa maramuresenii aveau sa bifeze apoi inca sase puncte, dupa alte doua lovituri de pedeapsa ratate de Luke Samoa(9-14).

Timisoara a egalat insa dupa un eseu reusit de Poparlan la care Iordachescu a cerut din nou proba video(14-14), cei de la RCM revenind apoi la conducere dupa ce Calafeteanu a transformat incercarea(16-14).

Baia Mare a avut sansa sa intoarca rezultatul pe final, insa maramuresenii au ratat lovitura de pedeapsa primita, iar Calafeteanu a consfintit victoria Timisoarei aducand inca 3 puncte pentru RCM in ultimele minute de joc. Banatenii au castigat cu 19-14 si si-au trect in palmares un nou trofeu.

Pareri

1. Toata admiratia pentru niste SPORTIVI ADEVARATI!Poate ar merita mai mult respect si cinstire in Timisoara!

2. Felicitari!! O victorie meritata din plin si castigata in teren. Cu siguranta acest club ar trebui sprijinit mult mai mult.