Rally-Kart Dumbravita, etapa surprizelor in Campionatul Judetean de Automobilism Timis! Vezi care au fost castigatorii! FOTO!

Campionatul Judetean de Automobilism Timis a intrat pe ultima suta de metri. Pilotii au participat sambata la penultima etapa din acest an, care a fost gazduita in premiera de Dumbravita, comuna timiseana devenind astfel a doua comuna din tara, dupa Comlosu Mare, organizatoare a unui raliu.

La start s-au prezentat  in total 49 de echipaje. 6 echipaje au venit special din Bucuresti si Ploiesti pentru a participa la competitia automobilistica, intre cei sositi din Prahova fiind si timisoreanul Raul Szene, cel care a ocupat anul acesta locul trei la debutanti, in  Campionatul National de Viteza in Coasta.
Concurentii au avut de parcurs trei probe speciale in cadrul intrecerii de la Dumbravita, care s-a bucurat de o organizare ca la carte.

CLICK SA VEZI GALERII FOTO DE LA RALIU!

Doua dintre probe  s-au  disputat pe asfalt, in centrul comunei si au fost foarte atractive pentru publicul  destul de  numeros venit sa vada lupta cailor putere. Traseele foarte frumoase au fost  insa si destul de riscante . Din 37 de echipaje care au participat la cele trei clase, 12 echipaje au fost excluse, pentru anumite greseli de pilotaj facute pe traseu,  iesiri in decor sau pentru atingerea  marcajelor care delimitau zona de siguranta pentru spectatori. Intre cei eliminati s-a aflat pentru prima oara  si campionul judetean Alexandru Krepelka, precum si  Constantin Raducioiu care participa si la Campionatul National de Raliuri.

„Foarte interesant a fost ca la proba disputata pe iarba, debutantul Darko Pelici a scos cel mai bun timp, depasind si concurentii consacrati, asta si datorita pregatirii masinii si pentru ca este mai usor dar si datorita unui pilotaj foarte bun”, a spus presedintele Comisiei de Automobilism si Karting Timis, Ladislau Giurisici.

De fapt, Rally-Kart Dumbravita 2012 a fost o etapa a surprizelor, multe podiumuri deja consacrate dupa etapele precedente fiind rasturnate.

„A fost un circuit dificil si multi concurenti de marca au fost penalizati sau eliminati pentru deferite greseli. Am avut podiumuri noi si suprize. S-au rasturnat toate pronosticurile”, a mai spus Giurisici.

Astfel, la Clasa I, primul loc a revenit in final echipajului Istoc-Ciorba cu un timp de etapa de 05:08,38, urmati de Tudoreanu- Galea cu 05:09,79 si Bunescu-Chetreanu, cu un timp de 05:26,22.

In clasamentul Clasei III, prima pozitie a fost ocupata de echiajul Lapadusa-Savulea cu un timp pe etapa de 05:08, 21, urmati pe locul doi  de Mihoc-Mosoiu cu un timp de 05:14,79, in timp ce locul trei le-a revenit lui Preunca si Ilas de la Opinia Timisoarei Rally Team, care au reusit un timp de 05:51,68. Favorit la aceasta categorie, Alexandru Krepelka a fost exclus pentru o greseala la prima proba speciala.

In clasamentul special feminin Stefanescu-Busuioc s-au clasat pe prima pozitie, concurenta de la Opinia Timisoarei Rally Team pastrandu-si astfel primul loc. Pe treapta a doua a podiumului a urcat echipajul format din Copoceanu-Popa cu un timp de 06:36,07, iar pe locul trei au sosit Iordache -Brandusa cu un timp de 06:37,17.

La categoria debutanti a castigat Darco Pelici cu un timp de 01:26,22, urmat de Eugen Babescu cu 01:30,74 si Mihai Preunca, cu un timp de 01:42,40.

In clasamentul pe echipe, Conecter Motorsport s-a clasat pe primul loc cu 14 puncte, iar Opinia Timisoarei Rally Team a ocupat locul doi cu 8 puncte.

Dupa ce s-a incheiat intrecerea automobilistica,  pe traseul de macadam de la Dumbravita a avut loc si o demonstratie de ATV.

Campionii judeteni se vor decide saptamana viitoare cand va avea loc  ultima etapa a Campionatului Judetean de Automobilism, la Comlosu Mare.