Punct smuls la ultima faza de Poli Timisoara in deplasarea de la Iasi, cu pretul unei accidentari

TIMISOARA. CSMS Poli – ACS Poli se anunta un meci interesant, ambele grupari aratand ca stiu sa joace fotbal bine, iar in acest campionat au avut si un punct comun, atat moldovenii, cat si banatenii reusind sa invinga… Dinamo. Echilibrul era evident si in ceea ce priveste meciurile directe, un capitol in care combatantele se aflau la egalitate, in ultimii ani fiecare reusind cate doua victorii de „caciula”, dar si patru remize.

CITESTE SI: Teoria ciudata a consilierului Iapa, aparata de seful lui Nicolae Robu, la Timisoara. Ce spune primarul acum de poarta ucigasa prabusita peste un tanar

Prima repriza nu a excelat din punct de vedere al spectacolului, insa s-a jucat deschis, cele doua grupari cautand in dese randuri poarta adversa. Prima parte a intalnirii a fost dominata teritorial de gazde, care insa nu au pus in pericol poarta lui Curileac. S-a „remarcat” insa Jo, care l-a accidentat pe Canu, acesta fiind nevoit sa paraseasca terenul. Banderola a fost preluata de Artean, mijlocasul semnand prima mare ocazie a partidei, reluand cu capul, dupa un corner, insa balonul a fost parat de Kelava. Banatenii – cu Seroni varf de lance in absenta unui atacant disponibil la echipa – au prins curaj, chiar daca Cristea l-a pus la munca pe Curileac, iar varful de ocazie al banatenilor a fost si el aproape de gol, dupa o centrare buna a lui Munteanu. Contrar cursului jocului, in minutul 45, Kizito, nemarcat in careu, a inscris cu capul, dupa un corner batut de Pedro. Melinte a avut ultima sansa a primei reprize, insa a fost inexact, la o „libera” batuta bine de Tiganasu.

CITESTE SI: Cantecele care ridica suporterii in picioare, iar mii de inimi bat cu putere laolalta. Imnurile echipelor din Timisoara. Tie care iti place cel mai mult

Repriza secunda a inceput cu ghinion pentru oaspeti, care au mai pierdut un jucator din cauza accidentari, tanarul Barnoi fiind scos pe targa, si inlocuit cu Mailat. Elevii lui Ionut Popa au fortat macar egalarea, dar Munteanu nu si-a facut pasii, la un asist imepcabil al lui Seroni, dupa care Mailat a tras bine de la 16 metri, dar Kelava a fost din nou pe faza. Timisoara a mutat cu totul joc in jumatatea adversa, dar din nou Seroni a ratat o buna sansa de a pune un gol pe tabela.
In minutul 75, Ciucur a trimis cu genunchiul catre Curileac, insa arbitrul Alexandru Tudor a dictat o indirecta din marginea careului de 6 metri pentru gazde. Timisorenii s-au asezat ca la fotbal in sala si au reusit sa respinga suturile expediate de Jo si Kizito. In ultimul minut regulamentar de joc, Kizito a fost lasat liber la marginea careului de 16 metri, a sutat, si balonul s-a oprit in plasa portii timisorene, dupa o deviere a lui Jo. Reusita a fost insa anulata pentru o pozitie de offside la jucatorul Iasiului. In minutul 5 al prelungirilor mingea a ajuns in banda stanga la Tiganasu, acesta a centrat in forta, iar Seroni s-a aruncat si a trimis mingea in plasa, cu pretul unei accidentari.

S-a incheiat 1-1, iar Poli ramane pe locul 6, cu 18 puncte, cel putin pana la meciul dintre Dinamo si FCSB. In runda viitoare banatenii vor juca pe teren propriu impotriva lui CSU Craiova.

CSM Poli Iasi: Kelava – Tiago, Frasinescu, Cioinac, Sin (46, Badic), Qaka, Chelaru, Jo, Kizito, Pedro(78,Cisse), Cristea (62, Stefanescu). Antrenor: Flavius Stoican.

ACS Poli Timisoara: Curileac – Ciucur, Melinte, Canu (28, Bocsan), Tiganasu, Artean, Vasvari, Munteanu, Curjuric(78, Doman), Barnoi (51, Mailat), Seroni. Antrenor: Ionut Popa

1. Așa dupa cum am comentat la cele doua echipe din div.B,ASC Poli a spălat putin rușinea prin acest meci egal.Felicitari oentru toti si
    in special a lui Seroni.

2. Așa dupa cum am comentat la cele doua echipe de B care au pierdut in deplasare,ASC Poli a spălat putin rușinea Orin rezultatul de
    la IAS.Felicitari echipei si mai ales pentru Seroni.

3. Nu se înregistrează comentariu?Repet pentru a doua oară ca ASC Poli a mai spălat rușinea celor doua divizionare B,prin meciul nu-l de la IAS.Felicitari echipei si in special Dlui Seroni.