Primul esec din era Benga. Politehnica Timisoara pierde pe sinteticul din Chiajna

Pentru antrenorul Octavian Benga a sosit si clipa primului esec pe banca Politehnicii. Dupa un final de 2019 entuziamant cu victorii importante si remize muncite, 2020 a inceput cu un 0-0 contra Rapidului dupa un meci insa slab, iar astazi „corabia” viola s-a „scufundat” langa Bucuresti, la Chiajna.

Meciul a inceput alert, cu o risipa de energie de ambele parti, cele doua grupari aratand ca joaca doar la victorie. Mera are prima sansa de gol, dupa un corner, dar balonul a trecut peste. Gazdele au replicat prin Burlacu, acesta intrebuintandu-l serios pe Murariu, iar apoi acelasi portar putea face mai mult in minutul 14, cand Visan a marcat dupa o faza fixa. Poli a tinut bine apoi de minge, dar nu si-a creat mari ocazii, doar tanarul Sofran avand sansa egalarii pana in pauza.

In repriza secunda, Munteanu a avut o prima oportunitate, apoi Mera a intervenit salvator in aparare. In minutul 64, Jurj a centrat perfect din flancul drept, iar Axente a fost pe faza, marcand din apropiere, era 1-1 si Politehnica arata ca mai are multe de spus in joc. Minutul 68 a fost probabil cel mai important, dupa un corner batut de Munteanu, Codrea a reluat periculos la o faza in care Mera a fost faultat in careu, dar in care nu s-a primit penalty. Dupa doar trei minute de la acea faza, gazdele au primit o lovitura libera de la 20 de metri, iar Tircoveanu a executat excelent pentru 2-1. Pe final, Benga a trimis si al doilea varf in teren, pe Pop, iar oaspetii au atacat si cu fundasii. Degeaba, soarta partidei era deja pecetluita. Concordia s-a impus cu 2-1 si a luat un urias balon de oxigen in lupta pentru salvarea de la retrogradare, iar Politehnica a „cazut” pe 11 si a pierdut contactul cu grupul fruntas care visa la locul 3.

Concordia Chiajna: Costache – Borta, Cucu (cpt.), Visan, Nivaldo – Diogo Rosado, Mihalcea, Tircoveanu – Hristov (78, Bari), Safsaf (90+5, Oanea),