Premianta la pauza, corigenta la final. Echipa ACS Poli Timisoara, eliminata din Cupa Romaniei, chiar la Arad

Daca meciul din Cupa Romaniei dintre UTA Batrana Doamna si ACS Poli dura doar 45 de minute, echipa timisoareana ar fi obtinut o victorie mai clara decat o arata scorul, deoarece avea 1-0 si multe ocazii ratate, printre care si doua „bare”. Dar cum partida dureaza (cel putin) 90 de minute, gruparea banateana a mai pierdut dureros un meci, 1-2, cu rivalii de pe Mures, care in urma cu o saptamana jumatate invingeau in campionat pe Bega, cu 3-0.

Este povestea pe scurt a partidei, dar si o poveste despre mentalitatea jucatorului de fotbal. Violetii au evoluat aproape perfect prima repriza, avand doar 1-0, dupa golul lui Draghici din minutul 38. Scriem doar 1-0, deoarece meciul a fost la discretia trupei lui Stefan Nanu, care a ratat si alte ocazii mari.

Alta a fost povestea in repriza secunda. Vazandu-se, ca de atatea ori, cu sacii in caruta prea repede, violetii au evoluat lamentabil, cu greu mai ajungand la poarta gazdelor. Aradenii, vrand-nevrand au prins curaj si incetul cu incetul au mutat jocul in careul violet. Janos a egalat in minutul 58, dupa ce sutul sau a fost deviat in poarta de Melinte, iar Pop a inscris elegant pentru 2-1 in minutul 78.

Infrangere amara pentru banateni, care nu isi revin, iar viitorul lor pare sumbru, chiar si in liga secunda.

O alta echipa din judetul Timis, divizionara a III-a CSM Lugoj a parasit si ea Cupa Romaniei, in turul IV, dupa ce a pierdut acasa cu Energeticeanul, 1-2.

ACS Poli: Curileac – Harut, Basic, Melinte, Rudolf – D. Pop, D. Codrea – D. Filip, Birnoi, Velcotă – O. Draghici (cpt.). Au mai jucat: Mrkela, Stere, Ciurariu.
Antrenor: Stefan Nanu

Sursa foto: sportarad.ro

1. Aceiași problema:AUTOGOLURILE.