Politehnica Timisoara a invins amical Viitorul Pandurii dupa un meci spectaculos

TIMISOARA. Condusi de doua ori in amicalul disputat cu colega de divizie Viitorul Pandurii Tg. Jiu, elevii lui Dan Alexa au reusit sa intoarca scorul si sa se impuna cu 3-2 la capatul unui joc spectaculos. A fost al treilea joc pentru banateni in aceasta perioada si a doua victorie.

CITESTE SI: Vaccinare anti COVID amanata pentru personalul esential, din lipsa de doze de ser imunizant. Anuntul medicului Valeriu Gheorghita, coordonatorul campaniei de vaccinare

Partida s-a disputat pe stadionul Stiinta si a fost in mare parte dominata de gazde, chiar daca oaspetii au fost in avans de doua ori. Serbanescu a deschis scorul in minutul 24, desi marile ocazii le-a avut Poli. Banatenii au egalat la inceputul reprizei secunde, dupa un 11 metri transformat de Axente, care a inceput acest joc rezerva.

Gorjenii au marcat din nou in minutul 56 prin Mitrica pe contraatac, dar Coada a egalat in minutul 70. Golul victoriei a fost inscris de Ignea in minutul 86, din assist-ul lui Ivanovici, care a contribuit si la prima reusita, el obtinand lovitura de la 11 metri.

Politehnica: Hindrich – Sofran, Scutaru, Mera, Popovici – Codrea, Casado – D. Radu, Ivanovici, Manea – Plazonja. Au mai intrat: Ignea, Axente, R. Rus, Jurj, Bocsan, Coada, D. Andrei, Birlovean.

Urmatorul meci amical pentru Politehnica va fi cu cealalta echipa cu nume asemanator, Pandurii Tg. Jiu, la Timisoara pe 3 februarie