Poli Timisoara a cucerit cetatea Devei! Victorie in ultimul minut pentru violeti

DEVA. Un meci care se anunta usor s-a dovedit o partida foarte dificila, dar in cele din urma totul e bine cand se termina cu bine. Poli Timisoara a obtinut 3 puncte dificile, dar muncite, la poalele cetatii Deva, dupa un meci interzis cardiacilor.

Prima repriza a fost dominata categoric de echipa banateana care si-a creat 4-5 mari ocazii de gol, dar a scuturat plasa adversa o singura data, in minutul 33, prin Vucea.

meci-poli-deva

Si partea secunda a inceput bine pentru alb-violeti, care au inscris rapid prin Ghinescu, care a concretizat un contraatac perfect. Dar, ca de obicei, vazandu-se cu sacii in caruta, polistii au  ridicat piciorul de pe acceleratie si au permis echipei gazda sa reintre in joc. Fapt ce s-a si intamplat. Fagrasanu, in minutul 70, si Lintaru, in minutul 83, au inscris pentru Deva si totul parea ca se va indrepta spre o remiza, care ar  fi fost a sasea la rand pentru gazde.

In minutul 89, insa, Tulcan a avut o executie de veritabil atacant, marcand cu un sut din demivoleu la vinclu. 3-2 pentru Timisoara, care isi consolideaza pozitia de lider in C4.

meci-poli-deva-3

Aproximativ 300 de suporteri polisti au fost alaturi de favoriti si in aceasta deplsare programata intr-o zi si la o ora imposibile. Ei au facut spectacol pe durata intregului meci si apoi s-au bucurat minute bune alaturi de jucatori.