Pe panta ascendenta. ASU Politehnica Timisoara vine acasa cu o victorie din Moldova

Alb-violetii de la ASU Poli au reusit o victorie importanta in runda a 5-a a ligii secunde. Banatenii s-au impus la Bacau, in fata echipei Aerostar cu 2-1, dupa ce la pauza conduceau cu 1-0.

Bogdan Bozian, venit la „pachet” cu alti jucatori de la CSM Lugoj, adusi de tehnicianul Cosmin Petruescu, a fost cel mai bun jucător de pe teren, evolutia lui aducand toate punctele pe Bega. In minutul 45, Bozian a marcat dupa o pasa a lui Plamada, iar in minutul 52, a indeplinit o simpla formalitate, la centrarea lui Schieb, una din surprizele placute ale formatiei violete din acest sezon.

Gazdele au redus din deficit prin Vraciu in minutul 62, dar banatenii au inchis apoi jocul obtinand a doua victorie la rand, dupa ce duminica au invins U Cluj cu 1-0. Deocamdata, ASU Politehhnica are cele mai multe puncte dintre echipele din Timisoara, 7, in ciuda unui start fals, dar la acel nivel pot ajunge si ACS Poli si Ripensia, dupa partidele din acesta runda.

Politehnica Timisoara: Murariu – Bilia, Scutaru, Mera (cpt.), Chereches – Vidrasan, Ignea – Plamada, Bozian, Schieb – Velici. Au mai jucat: Nicolescu, Bedea, Lazea.
Antrenor: Cosmin Petruescu

1. Felicitări,deci se poate.Succese pe mai departe.