Obiectiv ratat dupa un meci cu final incins. Timisoara Saracens a pierdut finala Cupei Romaniei in fata Stelei

TIMISOARA. Pe o arena mica si neincapatoare, plina deja cu o ora inainte de debutul partidei, Timisoara Saracens si Steaua si-au disputat finala Cupei Romaniei la Brasov. Dupa un meci intre doua echipe care au prestat un joc foarte bun, echipa „militara” s-a impus cu 22-19.

Cele mai bune echipe din aceasta competitie, au etalat un joc complet, in care s-a pus mai mult accent pe inaintare, dar si treisferturile au impresionat, atat pe cat s-a putut. Steaua a fost echipa care s-a situat tot timpul in fata pe tabela, iar la pauza scorul era de 13-9 in favoarea bucurestenilor. Ecartul s-a marit in partea secunda la 16-9, dar banatenii au reusit sa egaleze la 16. Militarii s-au dus din nou in fata la 19-16, dupa care meciul s-a disputat mai mult in 22-ul echipei din capitala. Desi puteau egala, banatenii au fortat un eseu decisiv, trimitand de doua ori mingea in tusa, pentru a incerca apoi sa duca balonul in terenul de tinta advers. Nu au reusit, dar a venit o „pedeapsa”, care a restabilit egalitatea, 19-19. Steaua a beneficiat insa imediat de un nou „cadou”, lovitura de pedepasa in minutul 77, iar Vlaicu a facut 22-19. Timisorenii s-au aruncat in atac, au recuperat mingea si au mers spre eseu, cu atat mai mult cu cat arbitrul Serban, poreclit Oaie, le spusese jucatorilor ca mai sunt trei minute. Stupoare, „Oaie” a fluierat insa la o interceptia a bucurestenilor finalul, iar Steaua s-a impus cu 22-19. Bucurie mare in tabara invingatorilor si frustrare in cea a banatenilor, care meritau mult mai mult din acest meci. Au fost tradati de propriile greseli, dar si de multe decizii bizare ale centralului. Un arbitru prea mic pentru o finala asa de mare, exact cum a fost aleasa si baza din Brasov. O bataie de joc la adresa suporterilor si a rugby-ului in general, mai ales ca spectatorii efectiv s-au imbluzit sa vada meciul pe o arena prea mica. Dar FRR este o experta in gafe, cea mai mare fiind eliminarea Romaniei de la Mondialul din Japonia, o greseala pentru care nimeni nu si-a cerut scuze.

Au marcat: Deaconescu – eseu, Vlaicu – o transformare, 5 lovituri de pedepasa pentru invingatori, respectiv Morrison – eseu, Samoa – o trabsfornare si patru lovituri de pedepasa.

1. Federația română de dobitoci,șperțari și corupți a distrus Rugby-ul românesc!!!