O noua infrangere pentru BC Timisoara. Alb-violetii au fost invinsi de CS Municipal Bucuresti cu scorul de 87-72

Dupa ce au pierdut,66-77,  pe teren propriu in fata celor de la Targu Mures, ”leii” au cedat si in deplasarea de la Bucuresti, contabilizand doua infrangeri in returul Ligii Nationale.
BC Timisoara a condus doar in primele secunde de joc, pentru ca apoi gazdele s-au instalat la conducere. CSM Bucuresti a castigat primul sfert cu scorul de 28-17, dupa ce au condus la 14 puncte diferenta(28-14).
Pe debutul sfertului doi, ”leii” au dat senzatia ca pot sa revina. Alb-violetii au inscris 9 puncte consecutive si s-au apropiat la doar 4 puncte de echipa bucuresteana(30-26), dar pana la pauza gazdele s-au distantat iar la 11 puncte diferenta, 48-37.
Ecartul a ajuns la 22 de puncte(61-39) in minutul 23. BC Timisoara  a mai redus din diferenta, dar dupa 71-52 la finele sfertului trei, CSM s-a impus in final cu 87-72.
Cele mai multe puncte pentru timisoreni au fost marcate de Zlatko Jovanovic, 16, urmat de Ivan Jelenic cu 11 puncte, Andrei Capusan si Marko Derasimovic, cu cate 10 punte, iar de la CSM Bucuresti s-a remarcat Brian Morris cu 23 de puncte marcate.

1. Intodeauna dupa schimbarea in timpul campionatului a antrenorului, echipa merge prost si se indeparteaza de varful clasamentului. Oare acest lucru nu il cunosc inca capii echipei?
    Se da astfel cu piciorul in dorinta echipei de a face performanta si pe anul 2013!