Opinia Timisoarei

Nu a fost sa fie. Esec neasteptat pentru ASU Politehnica Timisoara in fata unei echipe accesibile

ASU Poli a intalnit Metaloglobus Bucuresti pe teren propriu, in prima intermediara a sezonului, meci contand pentru runda a IV-a. Banatenii plecau favoriti, ei avand doua victorii si un esec, in timp ce bucurestenii au pierdut ambele jocuri de acasa, dar remizau surprinzator pe terenul formatiei UTA.

„Băieții în ghete” au inceput jocul direct in careul adversarilor, pana in minutul 7 avand deja patru sanse de gol, neconcretizate insa. Violetii au ramas in atac, punand presiune la poarta lui Geanta, dar fara efect. Oaspetii au reusit apoi sa respire, au avut o bara, si au dat lovituta chiar inainte de pauza, cand Valentin Ghenovici a sutat plasat din 16 metri, deschizand scorul.

Alb-violetii au inceput tare si repriza secunda, dar tabela se incapatana sa ramana nemodificata, chiar si in ciuda schimbarilor ofensive facute de antrenorul Bogdan Andone. Practic, zeci de minute s-a jucat la o singura poarta, dar fara ca acest lucru sa schimbe starea de fapte. Mai mult, in prelungiri, Robu a inscris pentru Metaloglobus pe contraatac si a consfiintit victoria echipei sale cu 2-0. Astfel, violetii pierd al doilea joc la rand cu acelasi scor si revin cu picioarele pe pamant…

ASU Poli: M. Gakos – Taub, Bilia, Mera (cp), Motreanu, Sorescu, Poparadu, Krausz – Plamada, Badauta, Predescu. Au mai jucat: Ghinescu, Staicu