Noi cu barele, ei cu autobaza. Politehnica Timisoara castiga cu un penalty primit la ultima faza a meciului

TIMISOARA. Final de sezon emotionant din toate punctele de vedere pentru Politehnica. In primul rand pentru ca „golanii” din tribune au tinut sa omagieze „Decembrie 89”, apoi pentru ca meciul a produs trairi intense. Noroc cu ultimul minut.

Dupa cum era de asteptat, Poli a inceput meciul cu Pandurii Tg. Jiu in atac. Incetul cu incetul au venit si ocaziile, Axente a intarziat insa sutul dupa ce a scapat singur, Mera a ratat incredibil dupa un corner, iar Zabun a tras putin pe langa poarta. Pandurii a bagat autobaza in aparare si a avut o singura semi-ocazie, Ciobanu reluand slab spre poarta. Minutul 45 a adus si cea mai mare ocazie. Axente a trimis bine dintr-o lovitura libera, dar balonul a lovit transversala. Bara de sus avea sa mai fie lovitua de doua ori chiar in minutul 46, primul din cea de-a doua repriza, la o balbaiala in careu.

Golul intarzia sa vina, in ciuda atacurilor disperate. Mera a tras pe poarta dupa o actiune impetuoasa, apoi Scutaru a lovit din nou trasnversala cu un sut de la peste 35 de metri. Ar fi fost golul campionatului. Spiritele s-au incins pe final, si golul tot nu venea. Totusi, in minutul 95, ultimul al jocului, Mera a scos cumva un penalty, care trebuia sa vina mai repede la faulturi evidente asupra aceluiasi Mera, dar si la Ungureanu. Axente a punctat de la punctul cu var si a stabilit scorul final. Emotii pure si descatuasare! 1-0 pentru Poli, care continua seria excelenta, cinci victorii si doua remize, care o urca pe locul 6.

ASU Politehnica: Mutariu – C. Jurj, Scutaru, Mera (cpt.), Chereches – Dros, Vidrasan – C. Popescu (F. Trip 77′), Ignea, Zabun (Ad. Ungureanu 72′) – Axente. Antrenor: Octavian Benga

Pareri

1. „a scos cumva un penalty”? Cred că glumiți, aveți minimă decenta și recunoașteți că banateanu vostru de arbitru a tras de timp până în min 97 (!) și a inventat un penalty dintr-o simulare grosolană demna de cartonaș galben. V-ați și îmbrățișat și bucurat de parcă ați câștigat champions league când voi abia ați bătut o echipa de copii. Ați fost și veți rămâne tot timpul niste penibili! pooli – UTA 0-8 în retur și sărbătorim promovarea în timicioara.

2. @Antibanat ai minimul de decenta si recunoaste ca meciul asta s-a jucat intr-o singura parte, doua penalty-uri neacordate, iar tu vi cu afirmatia „banateanul vostru de arbitru”..