Nicio surpriza la Oradea. BC Timisoara a pierdut clar pe Crisul Repede

Esec scontat pentru echipa care e o minune ca inca mai exista. CSM CSU Oradea a invins fara nicio problema pe BC Timisoara, scor 89 – 60, intr-un meci din cadrul etapei a 2-a a LNBM. Timisorenii au tinut aproape doar in primele zece minute, pe care le-au pierdut la doua puncte diferenta, 13 – 15. Restul perioadelor de joc au fost controlate clar de Oradea, una dintre favoritele la titlu in acest sezon.

Banatenii au pacatuit mai ales la aruncarile din actiune, in special la cele de doua puncte, doar 21 atingandu-si tinta din 62 de aruncari. Nici la „trite” nu s-a stat mult mai bine, 6 aruncari ajungand in cos din 24 incercate. Bihorenii au stat mult mai bine la acest capitol, 33 din 62 la doua puncte si 9 din 16 la trei puncte.

O echipa mult mai matura si cu o banca foarte puternica nu a avut probleme cu o formatie facuta peste noapte, care a avut si jucatori in acest meci, care, desi au jucat minute bune, nu au reusit sa inscrie vreun punct.

Radovan Markovic si Bogdan Tibirna au fost cei mai buni marcatori ai gazdelor, cu 18, respectiv 13 puncte. Cosgheterul partidei a fost insa „timisoreanul” Kenneth Smith, cu 25 de puncte si 5 recuperari.

Etapa viitoare, BCT va primi pe teren propriu replica echipei din Craiova.