Ne-am batut singuri! ASU Politehnica Timisoara a pierdut acasa meciul cu FC Arges

Desi nu are drept de promovare, FC Arges isi joaca deocamdata fiecare meci ca si cum de el ar depinde promovarea echipei in prima liga. Si bine face, pentru ca asta inseamna fair-play si profesionslism. De cealalta parte, ASU Politehnica arata ca poate mai mult, dar inca nu demonstreaza asta. Derby-ul violet dintre cele doua grupari, jucat pe stadionul Dan Paltinisanu a adus castig de cauaza vizitatorilor, 3-2 (2-1).

Partida a fost insa decisa de greseli copilaresti in defensiva banatenilor. Plasamente proaste ale jucatorilor experimentati la reusitele din prima repriza, si un autogol cand echipa era pe val si ataca victoria…

FC Arges a inceput mai bine jocul si a deschis rapid scorul prin Buhaescu, minutul 7, care a reluat dintre Scutaru si Mera. oaspetii au ramas in atac fara sa aiba ocazii mari, iar Politehnica a egalat la prima sansa de gol, dupa o libera executat de Ignea, si recentrara de Vidrasan catre mera, acesta din urma marcand cu capul, 1-1, minutul 28. Pitestenii nu au acuzat socul, si acelasi Buhaescu a facut 1-2 pana la pauza, marcand lejer printre fundasii visatori ai banatenilor.

Partea secunda a aratat o echipa a amfitrionilor mult mai motivata, care a jucat ofensiv si si-a creat multe ocazii de a inscrie. Chereches a fost faultat in careu in minutul 74, iar Velici a egalat cu siguranta de la punctul cu var, si parea ca trupa violeta poate chiar castiga jocul. Au facut-o insa ceilalti violeti, in minutul 79, beneficiind de autogolul lui Mera.

Pana la final, Politehnica a avut si o bara, tot prin Velici, iar impresia generala a fost ca esecul este nemeritat.

ASU Politehnica: Murariu – Bilia (Nicolescu 83′), Scutaru, Mera (cpt.), Cherecheş – Vidrasan, A. Ignea – Bedea (Banica 60′), Bozian, I. Plamada (Lazea 60′) – Velici Antrenor: Cosmin Petruescu

1. Btavo fraților.Cand avuți de gând sa Jucați fără autogoluri.

2. bravo sclembarilor ce va mai pling toti de mila voi care sinteti adevarata poli mars din acest aras cu galeria pupincurista