Mai DRAMATIC nu se putea! BC Timisoara pierde la Targu Mures dupa un cos anulat in ultima secunda

TIMISOARA. BC Timisoara s-a prezentat astazi pe terenul vicecampioanei din Targu Mures si a oferit un meci foarte bun, pe care insa l-a pierdut dramatic in ultima fractiune de secunda, 81-82.

„Batalia din jungla” dintre „tigri” si „lei” a inceput bine pentru „oaspeti”, care au avut minute solide din start. Jeremic a deschis scorul ducand avantajul de partea banatenilor, apoi Diaz si Rambo au mentinut distanta, 14-4, 23-11, gazdele respirand cu un partial de 6-0 in ultimele secunde ale primului sfert, 17-23. In urmatoarea secventa de zece minute, muresenii au trecut pentru cateva secunde in avantaj, +1, insa banatenii au refacut diferenta si au intrat la cabine cu avantaj, 42-34, asta si datorita jocului bun prestat de rezerve in acest joc.

In sfertul 3, Jeremic si Rambo tin stindardul banatean sus, si muresenii, impinsi din spate si de un public fierbine nu reusesc sa recupereze, astfel ca inaintea ultimului sfert, BC Timisoara conducea cu 55-66. Elevii lui Nenad Mandic isi pierd insa din prospetime chiar atunci cand este mai important, iar Goran Martinic, unul dintre cei mai buni jucatori straini care au evoluat in Romania a dat tonul revenirii, astfel ca Targu Mures a recuperat deficitul de 11 puncte si a preluat conducerea la un punct, 70-69, mai erau de jucat 5 minute si era clar ca finalul va fi incendiar. Jeremic mai duce o data Timisoara la 3 lungimi, 75-72, dar gazdele raspund imediat pentru 77-75 cu doua minute ramase pe cronometru. Finalul este mai mult decat dramatic, Rambo duce scorul la 79-81, gazdele raspund cu o trita, 82-81, iar acelasi Rambo da un cos de trei puncte in ultima secunda, dar reusita este anulata pentru expirarea timpului.

Cu siguranta cea mai dureroasa infrangere pentru BCT, intr-un meci pe care l-au controlat aproape in totalitate.

Jeremic a fost omul partidei cu 24 de puncte, fiind urmat de la BCT de Rambo, cu 19 puncte. De la gazde, Martinic a strans 21 de puncte.

1. Bine ca au pierdut. Nu merita BC Timisoara sa joace in Liga 1. Sincer, la cat se pompeaza din banul timisoreanului in baschet… vai-si-amar-de ei… 🙁 BC nu mai este un nume reprezentativ pentru banateni. Apropo de bani, cum a justificat Rio de Maio – buba-varsat-de-vant – banii „disparuti” din buzunarul clubului (orasului)… din timpul domniei lui si a mega-cunoscatorului de baschet Vermesan?? Vrem sa-l vedem pe deMaio si Vermesan cum nu stiau ei de contractele neachitate jucatorilor, inclusiv (triță-faniță) Ilie Tritoiu stia…, se pare ca a uitat – o boala molipsitoare a stafului banatean din baschet. Vai de voi. La Brutarie… bc-ul la Brutarie!!!! Urmeaza bulaul, sa zaca-n puscarie, legati cu bila de picior, infipt in _ula gardianului, asa sa le ajute bunul dumnezeu :))))))