LEI VERITABILI! De la -6 la +10! Un sfert incredibil si o victorie MARE pentru BC Timisoara

TIMISOARA. BC Timisoara mergea la colega de clasament Mures Tg. Mures fara cei mai buni marcatori din retur, Zlatko Jovanovici si Perisic si astfel incepea cu sansa a doua o partida foarte importanta pentru play-off.

Gazdele au inceput perfect meciul, 8-0 si 12-2, „Leii” reactionand cu destula intarziere, astfel ca dupa prima sirena, muresenii aveau un avans de 5 puncte, 22-17. Avans ce avea sa se mentina pana la pauza mare, cu toare ca echipa bananteana arata semne ca este in joc, dupa ce s-a apropiat in mai multe randuri la 3 puncte. 44-39 la jumatatea intalnirii, dar in sfertul 3, oaspetii aveau sa treaca pentru prima data in avantaj, 50-49, dar terminau sfertul la -6, 58-52.

Ce s-a intamplat insa il ultimul sfert depaseste imaginatia si celui mai inflacarat suporter banatean. Elevii lui Dragan Petricevic au evoluat absolut impecabil si au inceput ultimul sfert cu un partial de 18-0… incredibil pentru prima liga din tara noastra. S-a facut astfel 58-70, timp in care violetii s-au aprat perfect si au inscris aproape la fiecare aruncare. Pana la final, BCT a stiut sa isi pastreze avantajul si au obtinut o victorie magnifica, 77-67.

Tica isi continua evolutiile foarte bune in tricoul echipei banatene reusind 19 puncte si 6 recuperari. 19 puncte, dar cu 7 recuperari a reusit Lewis care si-a trecut in cont 5 trite, multe in mometele cheie ale partidei. Pilcevic a contribuit cu 17 puncte si 8 pase decisive, iar Mangiat a pus pe tabela 14 puncte (cu 4 trite). De la gazde s-a remarcat Adamovic cu 19 puncte.

Succes incredibil, dar meritat pentru BC Timisoara, care va mai avea parte de o deplasare grea saptamana viitoare, la Steaua, echipa cu cea mai buna linie de clasament.

Autor: Daniel Neacsu

1. Felicitari.

2. Aaa, dar ceea ce nu imi place: ati dat o poza dintr-un meci de la Timisoara; chiar nu puteati da una de la meciul in discutie?