Le-am pus botnita lupilor. Politehnica Timisoara invinge Petrolul si urca pe locul secund

TIMISOARA. Derbiul etapei a 13-a a ligii secunde de fotbal masculin s-a disputat pe Stadionul Dan Paltinisanu, unde doua echipe cu nume rezonante, Politehnica si Petrolul s-au ridicat la nivelul asteptarilor. Dupa mai bine de 90 de minute intense, alb-violetii s-au impus cu 1-0 (1-0) si au urcat pe locul secund in clasamentul la zi.

Un meci de totul sau nimic intre cele doua grupari, care au pierdut in ultimul timp puncte importante, violetii erau pe podium, locul 3, dar veneau dupa trei remize la rand, in timp ce „lupii galbeni” au pierdut saptamana aceasta cu una din codase, acasa (Aerostar Bacau, 1-4). Asadar, ambitii mari inainte de joc, dar si multa dorinta, atata timp cat Dan Alexa urma sa debuteze oficial (chiar daca a stat in tribuna din cauza unei suspendari mai vechi) pe banca viola, iar de cealalta parte Vio Moldovan vroia un rezultat pozitiv cu care s aisi tina echipa in Top 6.

Inceputul de joc a fost echilibrat, cu perioade in care ambii combatanti au dominat, apoi Politehnica a stapanit mai bine mijlocul terenului si ocaziile au venit. Axente a expediat o „toripla” de la 30 de metri care a zguduit transversala, apoi Ivanovici si acelasi Axente putea obtine cate un penalty, insa nu s-a intamplat asta. Conform realitatii din teren, gazdele au deschis scorul, cand dupa o faza prelungita de atac, Plazonja a sutat senzational din 25 de metri la coltul lung, 1-0, minutul 32. Poli a ramas in atac, si a intrat la vestiare in avantaj.

Repriza a doua a inceput tot cu Poli mai periculoasa, iar varfurile de lance Axente si Plazonja au creat haos in apararea daversa, chiar daca nu au mai marcat. De cealalta parte, Petrolul a inceput sa forteze in ultimele 25 de minute. Si a facut-o din plin, dar Hindrich s-a remarcat cand a fost nevoie de el, in timp ce fundasii centrali, mai ales Scutaru au fost impecabili. Timpul a trecut greu pana la final, dar violetii si-au vazut de treaba si au avut rabdare pentru a obtine o victorie imensa cu care echipa a intrat pe locul secund in Liga 2. Un succes al detareminarii, venit pe fondul unui joc bun, in fata unui adversar redutabil.

ASU Politehnica: Hindrich – D. Radu, Scutaru, Mera (cpt.), Pamfile – P. Ivanovici (Sg. Popovici 81′), Coada (Casado 63′), D. Codrea, Al. Munteanu – Plazonja, Axente (Bg. Vasile 78′)
Antrenor: Dan Alexa

Petrolul Ploiesti: Avram – Olaru (Mendoza 70′), Mondragon, Manolache, Ticu – Bg. Vlad (Constantinescu 56′), Botic (Ekollo 56′), Pol Roige (cpt.), Vajushi – Beleck, Val. Balint (Saim 83′)
Antrenor: Viorel Moldovan

Pareri

1. Încă un atacant si cel puțin un mijlocaș fara pretentii financiare mari dar cu valoare suficientă pentru a completa un lot care cu asemenea plombe ar putea spera la promovare!Dăruirea din meciul de ieri demnă de aplauze chiar dacă nu se aud-din pacate!- pe stadion!