Le-am aratat Ursu fratilor din Giulesti! Poli Timisoara bate in sfarsit Rapidul si merge in sferturile Cupei. Foto

TIMISOARA. Dupa ce in cinci intalniri in liga secunda Politehnica Timisoara reusise sa inscrie o singura data in fata Rapidului, formatia timisoreana a punctat de doua ori in partida din optimile de finala ale Cupei si a eliminat gruparea de prima liga.

CITESTE SI: Ce se intampla de luni incolo cu caldura in Timisoara? Primarul Dominic Fritz nu are niciun raspuns: Suntem in aceeasi situatie ca atunci cand s-a retras E.On-ul

Pe un stadion Dan paltinisanu pustiu, inceputul duelului dintre Poli si Rapid a fost unul echilibrat fara ocazii notabile pentru vreuna dintre formatii.

A venit insa mkinutul 21, cand Doru Andrei a driblat trei oameni ai giulestenilor, a trimis pe culoare pentru Erik Gerbi, care desi a lovit defectuos mingea, aceasta s-a scurs in plasa portii giulestene. Dupa deschiderea scorului Poli s-a multumit sa se apere exact, iar bucurestenii au trecut la carma jocului. Pe final de repriza Mera a ratat o interventie, Marzouk i-a luat fata, insa sutul sau nu i-a pus probleme lui Devenish. Un minut mai tarziu, dupa un corner, Stahl a trimis cu capul spre poarta timisoreana, balonul a lovit stalpul din stanga al alb-violetilor si a ajuns in bratele portarului.

Tot rapidistii au inceput mai bine si partea a doua. Stahl a trimis catre poarta dintre Mera si Scutaru, insa Devenish a fost la post si a respins. Cea mai mare ocazie rapidista a venit in minutul 69, cand Sefer a profitat de o neatentie a lui Pamfile, a trimis catre poarta insa Devenis a retinut din apropiere. Un minut mai tarziu Gerbi a recuperat la mijlocul terenului, i-a trimis lui Doru Andrei, care la randul sau i-a pasat pe culoar lui Ursu, iar acesta a trimis pe langa portarul Draghia in coltul lui pentru 2-0.

Acesta a fost si scorul final al intalnirii, iar Poli merge in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, la 10 ani si o zi distanta de cand in competitia knock-out o elimina pe Steaua.

Astfel, in sferturile de finala au ajuns: FC Voluntari, ACSO Filiasi, Chindia Targoviste, FC Arges, Universitatea Craiova, FC Buzau, Sepsi Sfantu Gheorghe si Politehnica Timisoara.

In alta ordine de idei, orasul de pe Bega are o reprezentanta in sferturile de finala ale Cupei Romaniei pentru prima data dupa 4 sezoane. Atunci, ACS POli Timisoara trecea cu 6-5, la penalty-uri, de CFR Cluj si avea sa joace o semifinala cu Astra Giurgiu.

1. O singură echipa de nivel . Aia este I Craiova. In rest sunt de B sau de nivel B.

2. Nu zic nimic.Dar sa nu fie o datorie din campionatul trecut.