Invinsi in ultimul minut. Poli Timisoara pierde la Bucuresti dupa ce a condus aproape tot meciul

TIMISOARA. Duel european de mare gala, jucat intr-o atmosfera incendiara in Sala Rapid intre argintul de anul trecut, CSM Bucuresti si bronzul din sezonul precedent, Poli Timisoara. Cum era de asteptat, partida a fost excelenta, cu un handbal de calitate oferite de ambele parti, cu rasturnari de situatie si goluri spectaculoase.

Dupa 1-1 in primul minut, CSM s-a dus repede la 5-1, profitand de faptul ca banatenii au intrat mai greu in joc, nereusind sa se concetreze pe faza ofensiva. Odata cu trecerea timpului trioul Fenici, Marjanovic, Simovic a pus stapanire pe joc, si Poli intra incet, dar singur in joc. S-a facut 7-7 imediat dupa jumatatea primei parti, apoi violetii au preluat conducerea, 9-8, pe care nu au mai cedat-o pana la pauza, la vestiare cele doua echipe intrand cu scorul de 12-10, de partea vizitatorilor.

Repriza a doua a fost la fel de echilibrata. Poli nu a marcat in primele 5 minute, dar s-a aparat bine si si-a mentinut ecartul de doua goluri, 16-14. Lazarov a iesit si el la rampa cu cateva goluri importante, dar apoi tot el rateza sansa desprinderii. Au profitat bucurestenii, care au egalat la 18 si apoi au preluat conducerea chiar inainte de ultimul minut, 20-19. Poli are ultimul atac, Simovic este faultat clar si echipa trebuia sa primeasca 7 metri, dar arbitrii acorda doar 9 metri si scorul nu se mai modifica. Pacat ca arbitrajul a stricat meciul chiar la ultima faza, dar astia sunt arbitrii din Romania, care isi pun amprenta pe munca echipelor…

Am avut meciul in mana, am avut acel 7 metri la scorul 17-15 pentru noi, dar am ratat. Pe acest fond al ratarilor noastre ne-au egalat si chiar ne-au invins pe final de meci. Nu mai stiu ce sa spun despre noile reguli din arbitraj si nu mai stiu cum sa le interpretez, pentru ca o data se da rosu cu 7 metri, iar noi primim 9 metri pentru agatarea lui Simovic din final. Din punctul meu de vedere, la ultima faza, echipa adversa trebuia clar sanctionata cu aruncare de la 7 metri si cartonas rosu pentru cel care a faultat la patrunderea jucatorului nostru. Daca dadeam gol sau nu, e o alta discutie, dar cred ca trebuia sa primim ceea ce prevedea regulamentul. Implicit decizia arbitrilor a influentat intr-o anumita masura rezultatul final… Din pacate interpretarea nu se face unitar, e clar ca aceste reguli avantajeaza atacul. In aceste conditii, trebuie sa le cer jucatorilor sa nu faca fault la 30 de metri, sau daca-l fac sa le spun ca nu e in regula. Incepe sa nu mai semene a handbal, din pacate. Demersurile la Federatie le vom face dar punctul sau punctele nu ni le da nimeni inapoi. Nu este pentru prima data, din pacate pentru noi. Lasica a stat doua etape suspendat, pentru un fault, care in minutul 20 era sanctionat cu maximum 2 minute. Jucatorul nostru a primit cartonas rosu, apoi albastru si s-a dictat 7 metri impotriva noastra, la meciul de la Satu Mare. Nu iau aceste decizii ca pe niste nedreptati, dar e evident ca sunt interpretari gresite ale regulamentului. Baietii sunt dezamagiti, pentru ca au luptat pentru un rezultat bun la Bucuresti. Am si ratat, dar asta nu inseamna ca nu trebuia sa primim acel 7 metri la ultima faza. Trebuie pana la urma ca regulamentul sa fie interpretat la fel de toti arbitrii„, a declarat dupa meciul de la Bucuresti, Dan Dumitru, managerul sportiv al SCM CH Politehnica Timisoara.

Marjanovic, Milosevic, Simovic, Fenici au reusit cate 4 goluri, iar Lazarov 3 pentru echipa banateana. Omul meciului a fost insa portarul CSM-ului, Iancu, acesta avand o zi extraordinara, parand si 3 lovituri de la 7 metri.

In runda viitoare, Poli va juca tot in deplasare, pe terenul lui HC Odorhei.

1. Bravo POLI.Cred ca iar S-a furat.Cum sa piardă Firea? Oare CSM București este susținuta din bugetul STATULUi sau de cine?