Infrangere pentru handbalistii de la Politehnica Timisoara in capitala. Al treilea esec la 7 goluri diferenta din acest sezon

TIMISOARA. Politehnica Timisoara a suferit un nou esec in Liga zimbrilor, al doilea in ultimele trei zile.

CITESTE SI: Timisoara, multumesc! A curs sampania pe Bega. Inotatorul Avram Iancu, castigator al premiului mondial pentru peformanta in ape deschise, s-a intors sa aduca un omagiu timisorenilor care il pretuiesc si il sustin. Video

Prima repriza a intalnirii cu CSM Bucuresti a fost una echilibrata. Handbalistii timisoreni au mers umar la umar cu gruparea din capitala pana la scorul de 9-9, cand o eliminare de 2 minute a lui Sabin Ignat si doua ratari consecutive ale lui Vencel Csog, combinate cu o evolutie buna a gazdelor, au facut ca CSM sa se desprinda la 5 goluri. Poli nu a mai punctat timp de aproape 8 minute, insa a revenit in ultimele doua si a redus ecartul la 3 goluri, 14-11 la pauza.,

Alb-violetii au inceput slab si repriza secunda. Dupa primele 5 minute formatia timisoreana l-a pierdut pe Sabin Ignat, cel care a primit rosu dupa 3 eliminari temporare. Banatenii au punctat prima data dupa aproape 7 minute de joc, ecartul maxim fiind inregistrat aproape de jumatatea reprizei, cand CSM-ul a avut 9 goluri avantaj. In cele din urma gruparea din capitala s-a impus cu 29-22.

Cel mai bun marcator al Politehnicii a fost Aron Dedu, autor a 5 goluri, in timp Vencel Csog a punctat de 4 ori, Ignat si Dumitrescu au incheiat cu cate 3 reusite, Cimpan, Chira si Trif au avut cate doua, iar Fenici a inscris o data.

In runda viitoare Politehnica Timisoara primeste vizita lui HC Buzau, formatie care inaintea acestei runde era chiar deasupra banatenilor in Liga Zimbrilor, pe locul 12, cu uin punct in plus.