Infrangere dramatica pentru SCM USV Timisoara in semifinalele Ligii Nationale de rugby

Sansa ratata pe sfarsit de meci. Daca in finale, Timisoara a „subordonat” intotdeauna Baia Mare, in semifinale, maramuresenii au obtinut a treia victorie la rand. Echipa banateana a condus la pauza cu 6-0 si se indrepta spre o victorie mare, insa a avut o parte secunda mai slaba si a pierdut cu 9-11.

A fost un meci inchis, dar intens, in care s-a pus mai mult accent pe aparari. S-a gresit insa destul de mult, de ambele parti, iar cine a facut-o pe final a si pierdut.

Ramane si regretul ca Timisoara a avut o prima repriza de exceptie, dar a condus doar cu 6-0, ceea ce s-a dovedit insuficient pana la urma. Baia Mare a atacat mai mult, a avut parte si de unele decizii favorabile ale omniprezentului Vlad Iordachescu… Maramuresenii au preluat conducerea, 8-6, Timisoara a mai avut apoi avans pana spre final, 8-9, dar in minutul 79, o ultima lovitura de pedepasa a stabilit invingatoarea, echipa din Baia Mare, care nu a ratat nicio finala in mai bine de un deceniu.

SCM merge in finala mica a campionatului si mai are de disputa si finala Cupei Romaniei.

Au marcat: Popoaia – eseu, Grant – doua lovituri de pedepasa, respectiv Vlaicu – trei lovituri de pedeapsa.