In sfarsit ni se intampla si noua! Timisoara bate Galatiul in ultima secunda si merge in faza urmatoare de pe locul al doilea

TIMISOARA. Meci absolut nebun in Sala Constantin Jude, unde Timisoara si Galatiul au oferit un meci de tinut minte. Cu rasturnari de scor, cu spectacol, cu un final incendiar si cu o miza imensa, calificarea in play-off.

Prima secventa arata ca meciul va fi intens. S-a jucat pentru fiecare minge si pentru fiecare aruncare, intr-o partida in care diferenta maxima a fost de 7 puncte pentru gazde si 6 pentru oaspeti. Totusi la prima sirena, moldovenii erau in avantaj, 21-24, ca dupa un sfert secund mai bun al gazdelor in pauza mare sa se intre la egalitate, 40-40.

Intensitate maxima si in partea secunda. Ambele echipa la conducere si faze de exceptie. Dupa 30 de minute, se intra in ultimul sfert cu avantaj de un cos, 61-59. Dramatism in ultimele minute, cand timisorenii au irosit un avantaj de 4 puncte, iar galatenii au preluat avantajul, 72-74. S-a ajuns la 77-77 in ultimul minut. Oaspetii au ratat actiunea de atac, la fel au facut si banatenii, dar Ilija Djokovic a recuperat si a marcat cosul victoriei in ultima secunda.

79-77 si o calificare de pe locul secund, mai mult decat meritata pentru elevii lui Dragan Petricevic. Kesar a reusit din nou o evolutie convingatoare cu 22 de puncte, dar Djokovic va ramane eroul partidei cu 12 puncte si 11 pase decisive.

1. Sa trăiască tanti arbitra.
    Jocul slab rau.
    O echipa care joaca tot mai prost fata de primele meciuri înseamnă că este o problema de antrenor.Din echipa fără înfrângeri aproape suntem ciuca bătăilor.